YENİ YÖNETİM SİSTEMİ: TÜRK TİPİ BAŞKANLIK!

Türk tipi Başkanlık Sistemi 9 Temmuz’da RT Erdoğan’ın Meclis’te yemin etmesi ile resmen başladı.

Erdoğan yeni kabinesini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dair üç ayrı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde, Cumhurbaşkanlığı teşkilatı hakkında düzenlemeler yer aldı. Bu kararnamede 7 ayrı kısım ve 539 maddeye yer verildi.

2 numaralı kararnamede bazı kamu kurum ve kuruluşlarına ait kadro ve pozisyonların ihdası, iptali ve kullanımına dair esas ve usuller belirlendi. Bu kararnamede 17 madde ve geçici 1 madde yer aldı.

3 numaralı kararnamede üst kademe kamu yöneticileri ile kamu kurum ve kuruluşlarında atama usullerine dair usul ve esaslar düzenlendi. Bu kararnamede 15 madde ve geçici 1 madde var.

9 Temmuz itibari ile T.C. devletinin yönetim şekli resmen değişti. 9 Temmuz bir anlamda I.Cumhuriyet’in sonu, II.Cumhuriyet’in başlangıcıdır.

YENİ KABİNE:

Cumhurbaşkanı –Başkan- RT Erdoğan’ın atadığı kabinesi şöyle:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay

Adalet Bakanı: Abdülhamit Gül

İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu

Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar

Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk

Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum

Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy

Gençlik ve Spor Bakanı:Mehmet Kasapoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı:Berat Albayrak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu

Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk

Tarım ve Orman Bakanı:Bekir Pakdemirli

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank

Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan

Kabinede bürokratlar, teknokratlar, patronlar var.

PATRONLARIN KABİNESİ!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Başbakan Müsteşarı olan  Fuat Oktay aynı zamanda Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kurulu üyesi ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcısıdır.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Albaraka Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu üyesidir.

ETS Turizm'in sahibi Murat Ersoy Turizm Bakanı, Medipol Üniversitesi’nin mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Koca Sağlık Bakanı, Maya Okulları'nın sahibi Ziya Selçuk  Milli Eğitim Bakanı, Karon Mühendislik Sanayi ve Ticaret Ltd Şirketi’nde CEO olarak görev yapan Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanı oldu.

Burjuva devletin, hükümetlerin, temel görevi sermayenin çıkarlarını korumaktır. Yönetim sistemi ne olursa olsun, ister patlamenter sistem, ister başkanlık sistemi, hepsi burjuvazinin işçiler, emekçiler, ezilenler üzerinde sınıf diktatörlüğüdür.

Türk tipi başkanlık sistemi, kendisinden önceki sistem gibi burjuvazinin sınıf diktatörlüğüdür. Farkı siyasal İslam soslu olmasıdır.

I.Cumhuriyette yönetici konumda Kemalist bürokrat elit vardı. II.Cumhuriyette kültürel İslamcı, pragmatist, popülist elit var.  

Yeni yönetim sisteminin Başkanı RT Erdoğan, burjuvazinin büyüme hedefine uygun bir kabine belirlemiştir. İşbirlikçi tekelci burjuvazinin çıkarlarına uygun çalışılacak, burjuvazinin daha da büyümesi sağlanacaktır.

İşçilerin, emekçilerin payına düşecek olan ise daha fazla sömürü, daha fazla baskı olacaktır.

Birincisi gibi ikincisi de işçilerin, emekçilerin, ezilenlerin cumhuriyeti değildir. Birincisinde olduğu gibi ikincisini de işçi sınıfı önderliğinde bir devrim ile yıkmak için mücadele edeceğiz, örgütleneceğiz…

10 Temmuz 2018

Paylaş