YENİ SEFALET ÜCRETİ AÇIKLANDI!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’de geçerli olacak milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücreti net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirledi. Asgari ücret brüt 2 bin 943 lira.
Asgari ücretin içinde Asgari Geçim İndirimi (AGİ) 220,73 lira da var. AGİ de düşüldüğünde asgari ücret gerçekte 2104 liradır.
Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın her ay yaptığı araştırmaya göre dört kişilik bir işçi ailesinin Kasım ayı itibariyle açlık sınırı 2.076 lira, yoksulluk sınırı 7.181 liradır.
2020 yılı için belirlenen asgari ücret açlık sınırı düzeyindedir.
Asgari ücretin 2578 lira olmasını isteyen sendika ağaları, komisyon kararına imza atmadı ve toplantıdan ayrıldı. Türk İş'in istediği asgari ücrette yoksulluk sınırı altında olan, asgari geçim araçları karşılığı olmayan bir rakamdır. Sendika ağaları patronların, hükümetin birlikte belirledikleri asgari ücret miktarı savunulacak düzeyde olmadığı için kararın altına imza atmadılar.
Patronlar, hükümet görevlerini bir kez daha yerine getirdiler.
Peki biz işçiler, sendika ağalarının danışıklı dövüş temelinde, devlet ve patronlar ile birlikte asgari ücreti belirlemelerine daha ne kadar kayıtsız ve sesiz kalacağız?
Kendi çıkarımıza uygun, yaşamamız için gerçekten gerekli olan asgari ücreti dayatmadığımız, bu mücadeleyi vermediğimiz sürece asgari ücreti onlar belirleyecektir.
Kapitalizmde yaşanabilir, asgari geçim araçları karşılığı bir ücret için mücadele ve örgütlenme dışında başka bir seçeneğimiz yok!
Ya bize dayatılan açlık sınırında olan sefalet ücretine mahkum olacağız ya da geçinilebilir bir ücret için mücadele edeceğiz.
Ücretli emek sömürüsüne dayalı kapitalizmde mücadele ile geçinilebilir bir ücret almak mümkündür.
“İnsanca yaşanabilir bir ücret” ise kapitalizmde mümkün değildir. “İnsanca yaşanabilir bir ücret” ancak işçi sınıfının iktidarında mümkündür.

Kapitalizm işçilere açlık sınırında ücreti reva görüyor.

Sefalet ücretine, açlık sınırına, yoksulluğa vb. mahkum değiliz.

Örgütlenelim, mücadele edelim kapitalizmi yıkalım!

26 Aralık 2019

 

Paylaş