İKİ SÖZLEŞME, İKİ SATIŞ!

2019 Ağustos ayı, hem kamuda çalışan işçiler, hem de memur ve memur emeklileri açısından toplu sözleşme ayı idi.

Hükümet ile sendikalar arasında yürütülen pazarlıklarda sonuç olarak işçi ve emekçilere reva görülen yine yoksulluk ve sefalet içinde yaşamak oldu.

********

Burjuvazinin ve onun temsilcilerinin kamu işçi ve emekçileriyle dalga geçer gibi sözleşmelerle gelme cesareti gösterebilmesinin bir nedeni var. O da işçi ve emekçilerin bir bütün olarak içinde bulunduğu örgütsüzlük ve dağınıklıktır. İşçiler tümü sendikalarda örgütlü değildir.  Bir de var olan sendikaların büyük çoğunluğunun sermaye yanlısı siyaseti buna eklenince işçi ve emekçilerin açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmeleri kaçınılmazdır.

Burjuvazinin sermaye düzeninde elde edilecek hakların sınırını belirleyecek olan işçi ve emekçilerin bizzat kendi mücadeleleridir.

O nedenle sermayeye karşı ve evet satılmış sendika yönetimlerine karşı da tek çare güçlü kitlesel, kararlı mücadelelerin yürütülmesidir. Bu başarıldığında sermaye düzeni ve onunla birlikte ihanette sınır tanımayan sendika ağalarının düzenini ortadan kaldırmak mümkündür.

Elbette bu hep böyle gitmeyecektir. Elbette ezilenlerin kendi taleplerini kendi ellerine aldıkları gün gelecektir. İşte o zaman hiçbir kuvvet bu gücün karşısında duramayacaktır!

Okumak için:

http://ydicagri.com/pdf/dergiler/isci/09-2019.pdf

Paylaş