YENİ ASGARİ ÜCRET, AÇLIK SINIRININ ALTINDA!

Sendika ağaları, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirledi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücreti  2 bin 20 lira olarak belirledi. 2020 lira içinde 191.85 TL Asgari Geçim İndirimi (AGİ) de var.  AGİ’siz asgari ücret net 1828 TL. Asgari ücret brüt 2 bin 558 lira.  

Sendika ağaları, patron ve hükümet temsilcileri oybirliği ile yeni asgari ücreti belirledi.

Türk İş’in her ay yaptığı araştırmaya göre Kasım 2018 itibariyle açlık sınırı 1.942.71, yoksulluk sınırı 6.328.05 lira.

Türk İş’in altına imza attığı asgari ücret, kendi araştırmasına göre açlık sınırının altında. Fakat ne gam! Ne de olsa sendika ağaları asgari ücret almıyor!

Bir kez daha devlet patronlar sendika ağaları ile birlikte asgari ücret miktarını belirledi. Bu yıl Türk İş danışıklı bir tutum sergilemeye de gerek duymadı.  İstedikleri zaten 2 bin lira idi. AGİ ile birlikte istedikleri oldu. Görevlerini bir kez daha yerine getirdiler.

Peki biz işçiler sendika ağalarının, devlet ve patronlar ile birlikte asgari ücreti belirlemelerine daha ne kadar kayıtsız kalacağız?

Kendi çıkarımıza uygun,  yaşamamız için gerçekten gerekli olan asgari ücreti dayatmadığımız, bu mücadeleyi vermediğimiz sürece, asgari ücreti onlar belirleyecektir.  

İnsanca yaşanabilir bir ücret için mücadele ve örgütlenme dışında başka seçenek yok!

Aldanmazsak varız! Aldanırsak yokuz!

25 Aralık 2018

 

 

Paylaş