YAŞASIN SINIF DAYANIŞMASI

Dora Otel İşçileriyle Dayanışma Platformu, 5 Nisan Pazar günü eyleminde yasaklanan metal işçileri grevinin ertelenmesine sendikanın itirazı ve süresinin dolmasına rağmen Danıştay'dan bir sonuç çıkmamasına ve iş cinayetlerine dikkat çekti.

Dora Otel İşçileriyle Dayanışma Platformu bu haftaki eyleminde Birleşik Metal İş Sendikası'nda  örgütlenen 15 bin metal işçisinin grevinin 60 gün ertelenmesine ve sendikanın itiraz ettiğini, erteleme süresinin 31 Mart tarihinde bitmiş olmasına rağmen Danıştay'dan bir sonuç çıkmadığı hatırlatıldı. AKP hükümeti ve Danıştay'ın bu tutumlarıyla sermaye yanlısı olduklarını bir kez daha ilan etmiş oldukları belirtildi.

İş cinayetlerine de dikkat çekilen açıklamada, 2015 Mart'ında 139 işçinin iş cinayetinde hayatını kaybettiği, 2015 yılının ilk üç ayında 351 işçinin hayatını kaybettiği hatırlatılan açıklamada AKP hükümetinin iktidara gelişiyle birlikte iş cinayetlerinin artmakta olduğu ve sermayenin karına kar kattığı belirtildi. Hükümetin gerekli güvenlik önlemlerinin alınması için gerekli denetimi yapmadığı  ve iş cinayetlerinin suç ortağı olduğu ifade edilen açıklamada iş cinayetlerinin ise ancak işçi  sınıfının örgütlenmesiyle  ve mücadeleyi yükseltmesiyle sona erdirilebileceği belirtildi.

Bu haftaki basın açıklamasına geçtiğimiz yıllarda zorlu bir mücadele veren Darkmen işçilerinden Bilal Doğan da katıldı. Doğan, Darkmen işçilerinin az sayıda işçi olmalarına rağmen kararlı bir mücadeleyle haklarını elde ettiklerini belirterek Dora Otel işçilerinin mücadelesinin de kararlılıkla sürdüğünü ve haklı mücadeleyi kazanacaklarını belirtti.

Basın açıklaması işten atılan Dora Otel işçilerinin 9 Nisan'da mahkemelerinin olduğu duyurusu yapılarak sonlandırıldı.

Dünyanın bütünün de olduğu gibi ülkelerimizde de sömürüye son verecek olan işçi sınıfının sınıf bilinci temelinde örgütlenmesidir. İşçi sınıfı kendi gücünün farkına varıp sınıf bilinci temelinde bir mücadele yürüttüğü durumda sömürü çarklarını parçalayabilir ve sınırsız sömürüsüz bir dünyanın kapılarını aralayabilir. Bunun içinde tek kurtuluş yolu Marksizm ve Leninizm bilimiyle örgütlenmiş sınıf tavrının geliştirilmesidir. Ancak bu temelde örgütlenmiş bir toplum insanlığın kurtuluşunu sağlayabilir.

YAŞASIN SOSYALİZİM!

İŞÇİLERİN BİRLİĞİ SERMAYEYİ YENECEK!

05.04.2015

Paylaş