VİCDANLAR ABLUKA ALTINDA!

Yeni Dünya İçin Çağrı çalışanları olarak, HDP’nin Kadıköy Yoğurtçu parkında düzenlediği “Vicdan ve Adalet Nöbeti”ni 3. gününde –Perşembe günü- ziyaret ettik. Karşılaştığımız manzara bize aksiyon ya da bilim kurgu filmlerini aratmadı. Parkın çevresinde ki evleri de içine alacak şekilde parkın çevresi polis bariyerleriyle tamamen kapatılmış durumda. Her bariyere neredeyse birkaç polis düşüyor. Bütün sokak araları ve mahallenin dışına kadar polis hattı oluşturulmuş durumda. 
İnsan bu manzarayla karşılaşınca ister istemez bir takım duygu ve düşüncelere kapılıyor: Burada nöbet tutanlardan çevre halkını mı korumak istiyorlar? İçeride çok ağır suçlar işlemiş birileri var da dışarı çıkmalarına mı engel olmaya çalışıyorlar? Böylesine tuhaf düşünce ve duygularla polis hattına yaklaşıp içeri girmek istediğimizi söylüyoruz, aldığımız cevap “yasak, giremezsiniz” oluyor. Peki, ne zaman girebiliriz diye soruyoruz? “Yukardan emir bekliyoruz, emre göre davranacağız” oluyor cevapları. Bir süre bir yerde oturup bekledikten sonra tekrar parka gidiyoruz,, bu sefer insanlar daha çoğalmış durumda, bekleyen insanlardan ziyarete ya da desteğe gelenleri içeri aldıklarını öğrendikten sonra bizde beklemeye başladık. İçeriye beşer kişi olarak almaya başladılar. Üst baş araması ve GBT sorgusundan sonra parkın içindeki nöbet yerine doğru yürümeye başladık. İlerde bir arama ve bekleme noktasına daha takıldık, aynı işlemlerden geçirildikten sonra bekletilmeye başlandık. “İçeride, görüşmede olan insanlar çıktıktan sonra girebilirsiniz” dediler. 
Bir süre bekledikten sonra içeri alındık. Polis bariyerlerinden yapılmış uzun bir koridoru geçtikten sonra içeriye ulaşabildik. İçeride, birçok talebi içeren pankart ve dövizlerle yaşadığı her koşulda direnmeyi gelenek haline getirmiş insanların tavır ve rahatlığıyla karşılaşınca kafamızda ki bütün film senaryoları dağıldı. Bir devlet ne kadar güçlü olursa olsun, onun halk karşısında ki korkusu ve aczinin ne olduğunu bir kere daha görmüş olduk. 
Sırrı Süreyya Önderle yaptığımız sohbette söylediği bir söz belki bu durumu izah etmeye yeter. “Her gidişin bir terse dönüşü vardır. Böyle olduğunu bildikleri için korkuyorlar. Bütün bu baskıları, zalimlikleri bu korku sonucudur.”
KAHROLSUN FAŞİZM!
04.08.2017

Paylaş