TURGUT KAYA’YA ÖZGÜRLÜK

Gazeteci Turgut Kaya’nın İnterpol ve kırmızı bülten araması olduğu gerekçesiyle Yunanistan’da tutuklanması, yargılanması ve Türkiye’ye iade edilmesi kararı verilmesine yönelik ATİK tarafından kamuoyu oluşturmak için bir imza metni yayınlandı.

Metin şöyle:

“Turgut Kaya’nın Türkiye’ye İadesine Hayır!

Kısa süre önce, Nisan 2018 başında Türkiye’den Yunanistan’a geçerken göz altına alınan, devrimci aktivist ve gazeteci Turgut kaya, 30 Mayıs’ta Atina yüksek mahkemesinde görülen davasında Türkiye’ye iade kararı verildi. Hakkında kırmızı dosya ile İnterpol’de araması olan ve başına ödül koyulan Turgut Kaya insan haklarına aykırı bir şekilde, AKP rejiminin işkence hanelerine iade edilmek isteniyor. İadesine ilişkin son kararı Atina’daki Adalet bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde onaylanması bekleniyor.

Turgut Kaya Türkiye’de gazetecilik yaptığı dönem tutuklanmış ve defalarca ağır işkencelerden geçmiştir. Bundan olayı onun iadesi durumunda hayati tehlike arz edecek uygulamalarla karşı karşıya kalacaktır. Erdoğan rejiminin solculara, politik muhalif kesime ve Kürtlere karşı saldırgan tutumunun dünya çapında bilinen bir dönemde, Yunanistan adaleti ve Atina hükümeti Turgut Kaya’yı iade etmesi durumunda büyük bir sorumluluk altına girmiş olacaktır.

Turgut Kaya’nın haksız bir şekilde iade girişimine karşı enternasyonal alanda acil ve hızlı protesto eylemleri başlatılmalıdır. İadenin gerçekleşmesi durumunda, politik sonuçları göçmenler ve aktivistler açısından akut bir tehlike doğuracaktır.

Bundan dolayı dünya çapında tüm örgütleri ve bireyleri birlikte Turgut Kaya ile güçlü dayanışma geliştirerek, iadesini  durdurmaya çağırıyoruz.

Turgut Kaya’ya ve tüm politik tutsaklara özgürlük!”

Yunanistan darbeci askerlere sığınma hakkı verirken, devrimcilere aynı hakkı tanımaması ikiyüzlülüktür. Turgut Kaya’nın iade kararı, burjuva hukukunun ikiyüzlülüğünü gösteren, burjuvazinin hukukunun burjuva devletin çıkarlarına göre işlediğini de gösteren/belgeleyen bir karardır.

TURGUT KAYA’NIN TÜRKİYE’YE İADESİNE HAYIR!

TURGUT KAYA’YA SIĞINMA HAKKI TANINSIN!

YAŞASIN ENTERNASYONAL DAYANIŞMA!

1 Haziran 2018

 

Paylaş