TUNCELİ DEĞİL DERSİM!

Osmanlı döneminde bölgenin Dersim olan ismi, 1935 yılında kabul edilen “Tunceli Kanunu” ile  Tunceli olarak değiştirildi.  

“Tunç gibi sağlam insanların yeri” anlamında üretilen bu yapay isim Dersim ismini silmeyi başaramadı.

Kemalist cumhuriyet sadece Dersim’i değil, bölgenin yerel adları olan “Mamekiye” ve “Kalan”ı da tarihten silmek istedi. Ama başaramadı.

22 Mayıs’ta yapılan Dersim Belediyesi meclis toplantısında alınan kararlar kamuoyuyla paylaşıldı. Kararlar arasında, Tunceli isminin Dersim olarak değiştirilmesi, Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin bu yıl düzenlemesi ve kayyumun yol açtığı tahribatın araştırılması için komisyon  kurulması yer aldı.

Belediye Meclisinin Dersim kararı şöyle:

"Belediyemiz hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı 'Tunceli' ibaresinin değiştirilerek yerine, 'Dersim' ibaresinin yazılması görüşülmesi sonucunda: Kentimizin kültürünü, tarihini ve inanç biçimini yaşatmak adına, belediyemiz hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı 'Tunceli' ibaresinin değiştirilerek, yerine 'Dersim' ibaresinin yazılması oy çokluğu ile kabul edildi."

Belediye Meclisi’nin aldığı kararın kamuoyuna yansımasından sonra, ırkçı, faşist, şoven yapılar, kişiler; Dersim ismine yönelik, Dersim Belediyesi, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’na yönelik karalama/itibarsızlaştırma kampanyası yürüttüler.

Sosyalist Meclisler Federasyonu üyesi Fatih Mehmet Maçoğlu, TKP listesinden seçime girdiği için TKP adayı olarak biliniyor. Konu hakkında açıklama yapan TKP, "tabelanın değiştirilmesinin gündeme gelmesi”ni “yersiz” buldu. Sosyal şoven TKP için Dersim ismi yersiz olabilir. Kayyum tarafından indirilen Dersim isminin yeniden yerine asılması yersiz değildir.

Belediye Kanunu’na göre Belediye Meclisi’nin aldığı kararların kesinleşmesi için en geç yedi gün içinde mahallin en büyük mülkî idare amirine kararların gönderilmesi gerekiyor. Mülkî idare amirine gönderilmeyen kararlar yürürlüğe giremiyor. (5393 sayılı Belediye Kanunu, 22. Madde)

Tunceli Valiliği, Belediye Meclisinin kararını "Hukuka ve yasal mevzuata aykırı” olduğu gerekçesiyle Erzincan Asliye Hukuk Mahkemesine yürütmeyi durdurma başvurusunda bulundu. Asliye Hukuk Mahkemesinin talebini değerlendiren Erzincan İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Böylelikle Tunceli ismi yerine belediye hizmet binasına Dersim yazılması mahkemeye yoluyla engellendi.

AKP hükümeti seçilmiş belediye başkanını görevden alıp yerine Kayyum atadı. Kayyum/vali      belediyeye gelir gelmez ilk iş olarak Dersim tabelasını indirdi.

Türkiye’de aşırı merkeziyetçi bir yönetim sistemi var. Seçilmiş belediye meclisleri üzerinde mahallin en büyük mülkî idare amiri var. Mahallin en büyük mülkî idare amiri, ilçelerde kaymakam, illerde vali, beğenmediği meclis kararını mahkemeye götürerek iptal ettirme hakkına sahip.

Durumun bu olduğu yerde halkçı belediyecilik yapmanın, halk ile birlikte yönetmenin bu sistemde mümkün olmadığı görülmek zorundadır.

Bölgenin ismi Dersim’dir. Hiçbir antidemokratik karar, baskı, asimilasyon bu gerçeği ortadan kaldıramaz!

Irkçı, faşist, ulusalcı, şoven anlayışlara/saldırılara karşı , Dersim kararı alan Dersim Belediyesinin yanındayız.

28 Mayıs 2019

  

Paylaş