TSK’DAN CERABLUS HAREKATI

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Türk Silahlı Kuvvetleri ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin 'terör örgütü IŞİD’den temizlenmesi' amacıyla askeri harekat başlatıldığını duyurdu. Askeri harekat nedeniyle Gaziantep Valiliğince bazı yerler, Özel Güvenlikli Bölgesi ilan edildi.
24 Ağustos günü saat 04.00’da askeri harekat başladı. Cerablus havadan ve karadan bombalanmaya başlandı.
TSK saat 04.00’teki obüs atışları yapmaya başlarken, F-16'larda hava operasyonu düzenledi. 
Cerablus’un girişinde yer alan Keklice Köyü bölgesindeki 63 hedefe 224 top atışı yapıldığı açıklandı.
Saat 06.15’ten sonra ise DAİŞ’in sınır hattında yerleştirdiği mayınları temizlemek için bölgeye iş makineleri sokuldu. Çalışmaların kara harekatı için koridor açma amacı taşıdığı kaydedildi. 
Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin ardından Türk savaş uçakları ilk kez Suriye üzerinde Koalisyon Hava Kuvvetleri operasyonuna katıldı. 
Suriye’den Türkiye’ye getirilen ÖSO gruplarının Cerablus’a geçmek için Gaziantep’in Karkamış ilçesinde, sınırda hazır beklediği bilgisi medyada yer almıştı. Bombalamanın ardından ÖSO grupları Cerablus’a girmesi hedefleniyor.

TSK’NIN CERABLUS HAREKATI NE ANLAMA GELİYOR?
Gelişmeler şunları gösteriyor:
Bu askeri harekat Rusya ve ABD’nin bilgisi dahilindedir. Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin ardından Cerablus harekatının gelmesi tesadüf değildir. ABD öncülüğündeki anti IŞİD koalisyonu da harekata katılıyor. ABD’nin istediği zaten Türkiye’nin de IŞİD’e karşı savaşmasıdır. ABD açısından “Ortak düşman IŞİD’dir.”
Cerablus askeri hareketinin amacı Cerablus’u IŞİD’den almak, yerine ÖSO gruplarını yerleştirmek, Cerablus Azez arasında T.C’nin denetiminde güvenli bölge oluşturmaktır.. 
Türkiye Cerablus’un PYD/YPG’nin eline geçmesini, dolayısıyla “güneyinde tamamen Kürt koridoru” oluşmasını istemiyor. 
IŞİD’in elinde olan Menbic Demokratik Suriye Güçleri tarafından özgürleştirilmişti. Menbic harekatı ABD’nin desteği ile yapılmış, Türkiye’de harekattan sonra YPG’nin Menbic’ten çekilmesi koşuluyla harekata onay vermişti. YPG’nin Menbic’ten çekilmesini zorlamak amacıyla YPG mevzileri TSK tarafından bombalandı.
Türkiye Rojava’da Kürt kantonlarının birleşmesini istemiyor. Cerablus Azez arasındaki bölgenin PYD/YPG’nin eline geçmemesi için ÖSO gruplarına, Türkmenlere destek verdi/veriyor.
Cerablus harekatının iki önemli amacını şöyle özetlemek mümkün:
1-Cerablus’u IŞİD’den almak, IŞİD’den temizlemek, yerine T.C’nin desteklediği ÖSO gruplarını yerleştirmek.
2-Cerablus’un PYD/YPG’nin eline geçmesini engellemek, dolayısıyla Rojava’da Kobane ve Afrin kantonunun birleşmesini engellemek.
T.C, tüm emperyalist güçler, selefi gruplar, cihatçı gruplar Suriye’den defolun!
Suriye’nin geleceğini belirleyecek olan, Suriye’de yaşayan uluslar, halklardır!

24.08.2016

Paylaş