“TOPYEKÜN İMHA” SİYASETİ SÜRÜYOR… HDP’Lİ VEKİLLER GÖZALTINA ALINDI

Dokunulmazlıkları kaldırılan HDP'li milletvekillerine yönelik gece gözaltı operasyonu yapıldı.

Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte 10 milletvekili gözaltına alındı. HDP Genel Merkezi polis tarafından basıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, saat 01.30'da "Diyarbakırda evimde zorla gözaltına alınma kararı ile emniyet yetkilileri kapımdalar" tweetini paylaştı. Selahattin Demirtaş polis tarafından zorla gözaltına alındı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın Ankara'da bulunan evine kapısı kırılarak  baskın gerçekleştirildi. Yüksekdağ zorla  gözaltına alındı. Yüksekdağ, gözaltı için gelen polislere "Savcınız da haydut, siz de haydutsunuz" diyerek tepki gösterdi.

Haklarında gözaltı kararı olan HDP’li vekiller Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Öztürk, yurtdışında oldukları için gözaltına alınamadılar.  

Gözaltına alınan vekiller şöyle: Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ferhat Encü, Gülser Yıldırım, Selma Irmak, Ziya Pir, Nursel Aydoğan, Leyla Birlik, Abdullah Zeydan.

HDP’li vekillerin gözaltına alınması onları seçen, oy veren milyonlarca insanın iradesinin yok sayılması, demokratik siyaset kanalının ortadan kaldırılması demektir.
Sahtekarca “Millet iradesi”nden çokça bahseden AKP hükümetinin, ikiyüzlülüğünün, çifte standartçılığının yeni bir örneği ile karşı karşıyayız.
Hükümet içeride ve dışarıda savaş siyaseti, dizginsiz faşizm, açık faşist terör uyguluyor.

Kendilerine muhalif olan tüm kesimleri susturmak, sindirmek, baskı alına almak istiyorlar.
Savaş, faşizm, her türlü baskı ile Kürt ulusunun ulusal kurtuluş mücadelesi, demokrasi mücadelesi yok edilmek isteniyor.
Ama nafile! Hiçbir baskı, savaş, faşizm; işçilerin, emekçilerin, ezilen halkların haklı mücadelesini sonsuza kadar engelleyememiştir! Engelleyemez de!

Sömürgeci devletin ve onun hükümetlerinin inkar, imha, katliam, baskı vb. uygulamaları yeni değildir.

Bu uygulamalar geçmişte de denendi. Şimdi AKP yönetiminde yeniden deneniyor. Bu uygulamalar dün başarıya ulaşamadığı gibi bugün de başarıya ulaşamayacaktır.

Rüzgar eken fırtına biçecektir!
HDP’ye operasyon yapılmasını, başta Eş Başkanlar olmak üzere vekillerin gözaltına alınmalarını kınıyoruz.
Gözaltına alınan vekiller derhal serbest bırakılmalıdır!

Milli zulme son!
Kahrolsun faşizm!

4 Kasım 2016

Paylaş