TEZ KOOP İŞ SENDİKASI 10. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Tez Koop İş Sendikası 10. Olağan Genel Kurulu, 21-22 Mart tarihlerinde Ankara’da Tes İş Sendikası Konferans Salonu’nda yapıldı.

Tez Koop İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, Genel Kurul tarihini ve gündemini aylar önce açıklamıştı. Fakat 10. Genel Kurul üzerinde tedbir konulduğu için Genel Kurul’un yapılıp yapılmayacağı belli değildi. Son anda 20 Mart Cuma günü akşam saatlerinde Genel Kurul’un yapılacağı netleşti. Genel Yönetim Kurulu ile Genel Kurul’a tedbir kararı koyduran kişilerin uzlaşması,  davalarını geri çekmesi sonucu Genel Kurul yapılabildi. Tarafların uzlaşması Genel Kurul’un havasına da yansıdı.

Genel Başkan Osman Gürsu açılış konuşmasında bu konuya da değindi. Gürsu; Tez Koop Sendikası’nın kritik süreçlerden geçtiğini, çalkantılı dönemde sendikaya kayyum getirildiğini, Genel Kurul’un son anda yapılacağının belli olduğunu anlatarak; sendika içinde birliğin, beraberliğin perçinlendiği bir Genel Kurul’u yaptıklarını ifade etti. Tüm şube başkanlarının özverisi ile genel Kurulu yaptıklarını belirten Gürsu; “gün birlik olmanın, el ele tutuşmanın, kenetlenmenin, sendikayı ileriye taşımanın günü” olduğu çağrısı yaptı.

Genel Kurul’da Divan Başkanlığına Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, yardımcılığa Kristal İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş, üyeliklere Tez Koop İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Necla Önder, Muğla Şubesi İdari Sekreteri Rabia Güner Demirci seçildi.

Genel Kurul’da:

Ana Tüzük Değişikliği Komisyonu, Tahmini Bütçe Komisyonu, Hesap Tetkik Komisyonu, Kararlar Komisyonlarının aldığı kararlar okundu. Oylandı. Kabul edildi.

Kabul edilen kararlar içinde, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık ilkesinin uygulanması için mücadele edileceği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün resmi tatil günü ilan edilmesi için ve yönetimlere daha fazla kadının gelmesi için çalışma yapılacağı, mücadele edileceği kararı önemli bir karardır. Sendika tarihinde bir ilktir.

Tez Koop İş Sendikası örgütlü olduğu işyerlerinde önemli oranda kadın işçi üyeye sahip.  Buna rağmen kadın işçilerin delege, şube yönetimi, genel merkez yönetiminde temsil edilme oranları çok az. Bu nedenle pozitif ayrımcılık ilkesinin kabul edilmesi, yönetimlere daha fazla kadın işçinin yer alması için mücadele edileceği kararı önemli bir karardır. Şimdi yapılması gereken önümüzdeki dönemde bu kararın gereğini yerine getirmektir.

Genel Kurul’da İstanbul 2 No’lu şubenin kapatılması, bu şubeye üye işyerlerinin 5 No’ya bağlanması kararı bir kez daha alındı. 2009 yılında Genel Yönetim Kurulu 2 No’lu şubeyi kapatma kararı almıştı. Bu karar 2011 yılında yapılan Olağan Genel Kurul’da oylanmış ve kabul edilmişti. Fakat Yargıtay bu Genel Kurulu tüm sonuçlarıyla iptal etmiş, sendikaya kayyum atanması kararı vermişti.

2014 yılında kayyum tarafından yapılan Genel kurul aynı kararı almış, fakat bu Genel Kurul da mahkemeye verildiği için sendikayı hukuki olarak zor durumda bırakmamak için 10. Genel Kurul’da aynı kararı aldı.

Tez Koop İş Sendikası perakende sektörünün gelişmesine bağlı olarak büyüme potansiyeline sahip olan, örgütlenme alanında başarılı olan bir sendika. Carrefour, Rell, Mediamarkt gibi mağazaları örgütleyen sendika, genel Kurul’da da ifade edildiği gibi sendika içi sorunlar, mahkemeler, kayyum, taşeron vb. sorunlar sendikanın büyümesinin önünde engel teşkil ediyor.

Bu engeller kaldırılırsa sendika büyümeye devam edebilir. Perakende sektöründe örgütsüz olan bir dizi işyeri/mağaza örgütlenebilir.

10.Genel Kurul’da yapılan konuşmalarda, kavgaları bir yana bırakmak gerektiği, birlik, beraberlik içinde sendikayı büyütmek gerektiği konuşmacılar tarafından dile getirildi. 10. Genel Kurul öngününde sağlanan uzlaşmanın, sendikanın büyümesinin önünde engel olan  sendika içi sorunların devam edip etmeyeceğini süreç gösterecek.

Genel Kurul'un ikinci gününde yönetici organlar için seçimler yapıldı. Osman Gürsu'nun Genel Başkan adayı olduğu, tek liste ile yapılan seçimde:

 196 delege oy kullandı. 194 oy geçerli sayıldı.

 Osman Gürsü 184 delegenin oyunu alarak yeniden Genel Başkanlığa seçildi.

22.03.2015

Paylaş