TEZ-KOOP-İŞ  İSTANBUL 1 NO'LU ŞUBE OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL’A GİDİYOR

Tez Koop İş Sendikası, 10 Nolu Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar işkolunun en büyük sendikası. 2020 Ocak ayı işkolları istatistikleri verilerine göre sendikanın üye sayısı 74 bin 584 kişidir.

Tez Koop İş Sendikası İstanbul 1 No’lu şube, sendikanın önemli/büyük şubelerinden biri. Bu önem sadece Carrefoursa işçilerinin bu şubeye bağlı olması, üye sayısının 3700 civarında olması ile sınırlı değil.

1 No’lu Şube’ye bağlı olan Carrefoursa işçileri 2003-2007 yılları arasında, uzun ve zorlu bir mücadele sonucunda örgütlendi. 2007 yılında Toplu İş Sözleşmesi yapıldı. Tabandan örgütlenen işçiler  kayınpederden damada, damattan kayınbiradere geçen şube yönetimi yıkarak şube yönetimine geldiler.

Tez Koop İş’in şubeleri içinde, şube başkanının kadın olduğu tek şube  1 No’lu şubedir. Şube başkanı Carrefoursa’dan gelen bir kadın işçidir.   

1 No’lu Şube’nin 21. Olağan Genel Kurulu, 12 Mayıs 2018’de yapıldı. Bu Genel Kurul’da iki liste yarıştı. Nejla Önder’in listesi 70, Özcan Kopal’ın listesi 37 oy aldı. Yeni yönetim delegelerin %75’inin desteğiyle seçildi. Delegelerin büyük çoğunluğu 4 yıl boyunca yeni yönetimin Şube’yi yönetmesine onay verdi.

Aradan 20 ay geçti. 21. Genel Kurul delegelerinin 1/5’inin talebi üzerine, Genel Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla, 1 Nolu Şube Olağanüstü Genel Kurul’a götürülüyor.

(http://tezkoopis.org/contents/duyurudetay/1963)

Olağanüstü Genel Kurul 16 Şubat 2020 Pazar günü, Kadıköy’de bulunan şube binasında yapılacak.  

Bu 20 ay boyunca ne değişti? Olağanüstü Genel Kurul yapmanın nedenleri nelerdir? Bu konularda Genel Yönetim Kurulu’nun  bir açıklaması yok.

Gördüğümüz kadarıyla 1 No’lu Şube, sendika içinde nispeten bağımsız hareket etmeye çalışan, sendika genel merkezinin tam hakim olamadığı bir şubedir. Şube’nin Olağanüstü Genel Kurul’a götürülmek istenmesinin esas nedeni bizce budur.

Sendikalar işçilerin öz örgütleridir. Görevleri işçilerin haklarını savunmaktır.  Söz, yetki, karar sendika üyesi işçilerin olmalıdır. İşçilerin istemediği bir karar sendika yönetimleri tarafından alınmamalıdır.

İşçilerin haklarını savunduğu iddia eden Tez Koop İş’in  kendi iç işlerinde demokratik olması, demokrasiyi işletmesi sendikayı güçlendirecektir.

Carrefoursa işçileri, 1 No’lu şubeye üye işçiler, şubelerine sahip çıkmalı, anti demokratik  uygulamalara izin vermemelidirler.

3 Şubat 2020

 

 

 

Paylaş