TEZ KOOP İŞ  ANADOLU ADLİYESİ ÖNÜNDEYDİ

Bilindiği üzere Real hipermarket mağazaları Begendik Mağazacılık tarafından 2014 yılında, hipermarket tekeli olan Metro Grup’tan satın alınmıştı. Begendik Mağazacılık Nisan 2016’da Real için iflas erteleme başvurusu yapmış, başvuruyu kabul eden mahkeme Real’e kayyum atamıştı. 27 Temmuz 2017’de mahkeme Real’in iflasına karar verdi.

12 mağazası olan Real hipermarket mağazaları Ağustos ayı başı ile kapatıldı. Real mağazaları kapatıldığında, Real’de çalışan işçi sayısı Çalışma Bakanlığının kayıtlarına göre 450 işçidir. 450 işçiden 313 işçi Tez Koop İş sendikası üyesidir.

Real işçilerin bir bölümü yasal haklarını almış, bir bölümünün yasal hakları Begendik Mağazacılık tarafından işçilere ödenmemişti. İşçilerin üyesi olduğu Tez Koop İş Sendikası, yasal haklarını alamayan işçiler için hukuki süreci takip ederek 250 civarında işçinin alacakları için iflas masasına başvuru yaptı.

İstanbul Anadolu Adliyesi 3. İcra Dairesinde Real iflas işlemleri kapsamında 17 Kasım Cuma günü birinci alacaklılar toplantısı yapıldı. Toplantıya Tez Koop İş Sendikası avukatları Real işçileri adına katıldı.

Tez Koop İş Sendikası da adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Adliye metro çıkışında toplanan Tez Koop İş Sendikası genel merkez yöneticileri Genel Mali Sekreter İsmail Aydın, Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar, sendikanın  İstanbul 1, 4, 5 Nolu, Bursa, Gebze şube başkanları, şube yöneticileri, çeşitli mağazalardan temsilciler, Real işçileri kortej oluşturarak, “Real işçileri haklarını alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Tez Koop İş Sendikası” pankartı açarak, “Real işçisi yalnız değildir! Kıdem hakkımız söke söke alırız!, Zafer direnen emekçinin olacak!, İş, ekmek yoksa barışta yok!, Yaşasın sınıf dayanışması!”  sloganları atarak Adliye B Kapısı önüne yürüdü.

Basın açıklamasını Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar okudu. Real iflas süreci ve sendikanın yaptıkları hakkında bilgi veren duyar, isim vermeden Real işçilerinin mücadelesine sahip çıktığını iddia eden Nakliyat İş Sendikası’nı eleştirdi. Duyar şunları söyledi:

“Tez-Koop-İş Sendikası, yaşanan bu zorlu süreci ve üyelerimizin sıkıntısını aşabilecek ve üstesinden gelebilecek bir mücadele geleneğine sahiptir. Üyelerimizin mağduriyetini herhalde bizden daha iyi anlayacak başka bir kişi ya da sendika yoktur. Buna rağmen, üyelerimizin mağduriyetinden yararlanarak, kendilerini öne çıkarmak isteyenler ve sanki kendilerinden başka sınıf sendikacılığı yapan hiç kimse yokmuş gibi bir intiba yaratmaya çalışanlar, sırtında yumurta küfesi taşımayanlardır.

Biz zor günlerde dost ve kardeş sendikalarımızla nasıl dayanışma gösteriyorsak bir o kadar da destek ve dayanışmaya elbette ihtiyaç duyuyoruz. Ancak sınıfsal bir dayanışmadan uzak, daha çok siyasi bir akımın arka bahçesi gibi davranmak, tasvip edilecek bir sendikal anlayış değildir. Her sendikanın eksiği ya da farklı tercihleri olabilir; sendikal anlayış ve mücadele tarzlarımızda farklılıklar da olabilir. Ancak bütün bunlar saygı ve nezaket kurallarının dışına çıkarak hakarete, hatta küfre varacak sözler söylemeyi gerektirmemelidir. Sınıfsal anlamda mücadele edecek birçok mesele ortada dururken, başka sendikaları hedef alarak eylem, etkinlik, basın açıklaması ya da toplantısı yapmaları son derece manidardır. Bu tarz bir sendikal anlayışın sınıfa hiçbir yararı yoktur.”

Tez-Koop İş olarak  “REAL’de çalışan üyelerimizin yasalardan ve toplu iş sözleşmesinden doğan haklarının geciktirilmeden ödenmesi için başlatılan hukuki süreci yakından takip” ettiklerini belirten  Duyar,   “bu süreçte üyelerimizin herhangi bir zarara uğramaması için mücadele kararlılığını” sürdüreceklerini ifade etti.

Tez Koop İş Sendikası’nın Real işçilerinin alacaklarını almak için hukuksal süreci takip etme yanında, Anadolu Adliyesi 3. İcra Dairesinde birinci alacaklılar toplantısını olduğu günde adliye önünde basın açıklaması yapması olumludur.  

Tez Koop İş Sendikası bu tavrı sürdürmeli, Real işçileri haklarını alana kadar  basın açıklamaları yapmaya devam etmelidir.

17 Kasım 2017

Yeni İşçi Dünyası/İstanbul

Paylaş