T.C’DEN İDLİB OPERASYONU

Türkiye, Rusya, İran Astana görüşmelerinde İdlib’de çatışmasızlık bölgesi ilan etme kararı almış, Türkiye İdlib içi, Rusya ise İdlib çevresi güvenliğini sağlamak için anlaşmıştı.

Türkiye İdlib’e askeri harekat için sınırda askeri hazırlıklarını tamamlayarak harekete geçti.

Türkiye’nin desteklediği/eğittiği/silahlandırdığı Özgür Suriye Ordusu bileşeni “Hamza Bölüğü” önden  İdlib’e gitti.  Şimdi arkadan T.C ordu güçleri İdlib’e gidiyor.

Suriye’de IŞİD yanında, savaşan çeşitli radikal selefi terörist  İslamcı gruplar var. Bu gruplar içinde en güçlü gruplardan biri de Nusra Cephesi’dir.  

El Kaide kökenli Nusra Cephesi Temmuz 2016’da El Kaide ile bağlarını kopardığını ve Şam’ın Fethi Cephesi  adıyla yeniden örgütlendiğini duyurmuştu.

Şam’ın Fethi Cephesi terör örgütüne dört küçük grubun daha katılmasıyla ismi bir kez daha değişti ve grubun ismi “Heyet Tahrir-i Şam”  oldu. Başta HTŞ olmak üzere, çeşitli cihatcı gruplar İdlib ve çevresinde yoğunlaşmış durumda.

NEDEN İDLİB?

Astana’da varılan anlaşma çerçevesinde Türk ordusunun İdlib’de görevi;  “rejim ve yerel askeri unsurlar arasında büyük ölçüde korunan ateşkesin daha kalıcı hale getirilmesi için  TSK tarafından kontrol ve gözlem noktaları oluşturma” olarak açıklandı.

Türk devleti şu veya bu emperyalist gücün çıkarları içi değil, kendi çıkarları için Suriye’de savaş yürütüyor. Suriye’nin bir bölümünü işgal ediyor. Savaş sonrasında kurulacak kurtlar sofrasında pazarlık gücüne göre pay kapmak istiyor.

Bilindiği üzere T.C devleti Rojava’da Kürt kantolarının oluşmasını istemiyor. Güneyinde “Kürt koridoru” oluşmaması için AKP hükümeti, T.C devleti Azez Cerablus arasındaki bölgeyi, IŞİD’den temizleme adı altında El Bab’a kadar işgal etti ve Rojava kantonları Cezire ve Kobani’nin Afrin kantonu ile birleşmesini engelledi.

Sömürgeci devlet Rojava’da PYD/YPG öncülüğünde kantonların oluşmasından, bu bölgelerde Kürtlerin elde ettiği demokratik kazanımlarından oldukça rahatsız. Bu rahatsızlığı her vesile ile dile getiriyor.

Afrin kantonu sınırına yığınak yapan T.C devleti, Afrin’i işgal etme hazırlığı yapmış, sık sık Afrin’in yerleşim alanlarını bombalamıştı. Devlet Afrin’i işgal etmekten vaz geçmiş değil. Rusya ve ABD ile pazarlıklar, henüz bu planı gerçekleştirme safhasına varmış  değil.

Diğer yandan İdlib’e yerleşecek olan Türk devleti, Afrin kantonunu da dört bir yandan kuşatarak baskı altına almayı amaçlıyor.

Sömürgeci Türk devletinin Suriye’de yürüttüğü savaş işçilerin, emekçilerin savaşı değildir.

Türk ordusu Suriye’de işgal ettiği bölgelerden derhal geri çekilmelidir.

Bir kez daha ilan ediyoruz:

Suriye’de savaşa son! Derhal ateşkes ilan edilmeli ve bütün emperyalist, gerici devletler, yabancı güçler Suriye’den çekilmelidir. Suriye’nin içişlerine kimsenin karışmaya hakkı yoktur. Esat rejimini yıkacak olan güç Suriye’nin işçileri, emekçileri, halklarıdır..

9 Ekim 2017

Paylaş