TARİH YASALARLA YAZILMAZ!

ABD’de Temsilciler Meclisi’nin ardından, Senato’da “Ermeni soykırımı tasarısını” kabul etti.
Ermenilere yönelik soykırımın kabul edilmesinin geri planında ABD ile Türk devleti ilişkilerinin bozulmuş olması gerçeği yapıyor. Emperyalist çıkarlar ve hesaplar, 104 yıl sonra tarihsel olarak yaşanmış soykırımın kabul edilmesini beraberinde getiriyor.

Ermenilere yönelik soykırım tarihsel bir olgudur.

ABD emperyalizminin çıkarları temelinde soykırımın tanındığının bilincindeyiz. Bu sebeple Senato’nun soykırımı tanıma kararını selamlamadığımız gibi, tarihsel olarak yaşanmış bir gerçeğin, arka planında emperyalist çıkarlar yatsa da dile getirilmesi ve kabul edilmesini de kınamıyoruz.  ABD emperyalizmi ile Türkiye arasında bir seçim yapma zorunluluğumuz yok. Biz doğru olanı yapmakla yükümlüyüz.

Emperyalist devletlerin parlamentolarında soykırımın tanınması Türk devletinin yalnızlaşması/köşeye sıkışması açısından önemlidir ama yeterli değildir. Zira tarih parlamentolarda kabul edilecek yasalarla yazılmaz!
Önemli olan soykırımda sorumluluğu olan halkların -Türkler, Kürtler, Çerkesler vb.- soykırımla yüzleşmesi, soykırımın halkların vicdanında mahkum edilmesidir.

Soykırımın sorumlusu olan Türk devletinin kayıtsız koşulsuz soykırımı inkar siyasetinden vazgeçip, tarihi ile yüzleşmesi, soykırımın varlığını bütün sonuçları ile tanıması için mücadele etmeliyiz.
Bunun ön şartı, Türk ve Kürt halkının suç ve sorumluluk ortaklığı ile yüzleşmesi ve Türk devletini soykırımın varlığını kabul etme konusunda zorlamasıdır.

Talebimiz belli: Soykırımı tanı, özür dile, tazmin et!

14 aralık 2019

 

Paylaş