SINIRDA MÜLTECİ DRAMI

Erdoğan hükümetinin “Avrupa’ya geçişleri durdurmayacağız” açıklaması yapması ardından, mülteciler Bulgaristan ve Yunanistan sınır kapılarına yönlendirildi. 
Onbinlerce mülteci Yunanistan sınırına yığıldı. Mülteciler denizden, karadan Yunanistan’a geçmeye çalışıyor. Mültecileri sınırda bekleyen ise; askerler, polisler, duvarlar, dikenli jiletli teller, gaz bombaları, kurşunlar vb. Yunanistan askeri, polisi mültecilere yer yer ateş açıyor. Şuana kadar üç mülteci öldürüldü. 
Onbinlerce mülteci Yunanistan sınırında yağmurda, soğukta bekliyor. Bir umut sınırı geçmeye çalışıyorlar.
Türkiye mültecileri şantaj, koz olarak kullanıyor. Batılı emperyalistlerden taviz koparmaya çalışıyor.
Batılı emperyalistler ise “para verelim, mülteciler sizde kalsın” diyor.
Mültecilerin/göçmenlerin pazarlık unsuru yapılması, devletlerin birbirleri ile olan ilişkilerinde göçmenleri malzeme olarak kullanması insanlık dışıdır. 
Dünya mülteci dramını seyrediyor. Gözler kör, diller lal!
Emperyalistler iki yüzlü sahtekârlardır. Milyonlarca insanın göç yollarında olmasının sorumluları kendileridir. Kendi sistemleri göçün sebebidir.
Dünyada milyonlarca insan yaşam alanlarını savaş, yoksulluk, açlık vb. çeşitli nedenlerle yaşanamaz hâle gelmesi sonucu daha iyi yaşayabileceklerini düşündükleri alanlara göç etmek için yollara düşüyor.
Göç yollarında olan milyonlarca insan için kendi ülkelerine göre daha gelişmiş olan ülkeler, bunlar içinde de en gelişmiş kapitalist metropoller göç hedefidir. 
Emperyalist ülkelerde egemen sınıflar, halka göçmenleri “zenginliklerini elinden almaya gelen sürüler”, “kültürsüz, vahşi, hırsız, ırz düşmanı” vb. unsurlar olarak gösterip, kendi ülkelerine “kontrolsüz göç”ü engellemeye çalışıyor. Göçmenleri ırkçılığı yükseltmenin aracı olarak kullanıyorlar. İnsanlar göçüyor, bunun nedeni emperyalist sömürü sonucu göçmenlerin geldiği ülkelerde yaşama şartlarının olağanüstü kötüleşmesidir. İnsanlar göçüyor, bunun nedeni amacı en kısa zamanda en büyük kâr olan emperyalist/ kapitalist üretim sisteminin doğayı hoyratça talan etmesi, doğal dengelerin bozulması, iklim değişikliği sonucu yaşam alanlarının yaşanamaz hâle gelmesidir. İnsanlar göçüyor, bunun nedeni emperyalist yeniden paylaşım dalaşlarının ifadesi olan savaşlardır. Kısaca göçün nedeni emperyalist sistemin ta kendisidir. 
Göçün nedenlerini ortadan kaldırmanın yolu emperyalizmi, kapitalizmi yıkmaktan geçer!
Sınırlar açılsın, duvarlar yıkılsın! Mültecilere eşit haklar tanınsın! 
4 Mart 2020

 

Paylaş