SİLOPİ’DE DEVLET TERÖRÜ

24 Temmuz’dan bu yana Kürdistan’da devlet terörü yaşanıyor.
AKP hükümetinin devreye soktuğu savaş Kürt halkını vuruyor.

Dersim’de, Cudi’de, Gabar’da ormanlar yakılıyor. Köyler 90’lı yıllarda oldu gibi zorla boşaltılmak isteniyor. Özel güvenlik bölgeleri ilan ediliyor. AKP hükümetinin savaşı Zergele’de olduğu gibi sivilleri katlediyor.
Bu sabah erken saatlerde devlet güçleri Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Başak, Barbaros ve Zap mahallelerinde açılan hendekleri kapatmak için mahalleleri abluka altına aldı. 
Zap Mahallesi’nde polisin gözaltı operasyonu engellemek isteyen halka ateş açması sonucu 3 kişi yaşamını yitirdi.
Yaşamını yitirenlerin Hamdin Ulaş (58), Mehmet Hıdır Tanboğa (17) ve 25-30 yaşlarında olduğu söylenen Kamuran Bilin olduğu belirtildi.
HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Silopi’de sabah saatlerinde polisin gözaltı operasyonunu engellemek isteyen halka ateş açtığını belirterek 6 evin polisler tarafından ateşe verildiğini, iki mahallenin üzerinden de dumanlar yükseldiğini söyledi.
HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Şırnak Valisi Ali İhsan Su ile görüştüklerini Vali Su’yun kendilerine “mahallede halk yok terörist var” dediğini ve müdahale ettiklerini belirtti. Sarıyıldız ayrıca, polisin yaralıları taşıyan sivil bir aracı da hastane yakınında taradığını söyledi.
HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez de polis saldırısında çok sayıda yaralı olduğunu, yaralıların bazılarının Batman’a götürüldüğünü söyledi. Silopi Kaymakamı’yla görüştüklerini söyleyen İrmez, kaymakamın kendilerine “Benim işim değil” dediğini, valiliğin ise telefonlarına cevap vermediğini söyledi.
Silopi Belediye Eş Başkanı Seyfettin Aydemir ise beş mahallede halk ile polis arasında çatışmaların sürdüğünü, damlara keskin nişancıların yerleştirildiğini ifade etti.
Yaralıların kaldırıldığı Silopi Devlet Hastanesi’nin doktorlarından Serdar Acar, hastaneye gelen polislerin çatışma bölgesinde yaralı polislerin olduğunu belirterek başına silah dayayarak zorla götürmek istediklerini söyledi.
Dicle Haber Ajansı’nın(DİHA) haberine göre, çatışma sırasında mahallenin dış taraflarında bulunan bir trafoda da patlama meydana geldi. Patlamanın etkisiyle yangın çıktı. can kaybının yaşanıp yaşanmadığı konusunda bilgi edinilemedi. (imctv.com)
AKP hükümetinin başlattığı savaşta yaptıkları yeni şeyler değil. Kendisinden önceki hükümetler 90’lı yıllarda fazlasını yaptılar. Ormanların yakılması, köylerin zorla boşaltılması, sivil halka zarar verilmesi, sivillerin katledilmesi, yargısız infazlar, faili –belli- meçhul cinayetler, tehditler, askeri operasyonlar, bombalamalar, savaş vb. yeni değil. Bütün bunlar, hatta daha fazlası denendi, uygulandı. 
Hiç birisi başarıya ulaşmadı, ulaşamazda! Rüzgar eken fırtına biçti. Kürt Özgürlük Hareketi her saldırıdan güçlenerek çıktı.
Savaşla, şiddetle Kürt ulusal sorunu çözülmedi, çözülemez! 
AKP hükümeti derhal savaşa son vermeli, yeniden PKK ile masaya oturmalıdır.
Savaşa son! Barış hemen şimdi!

07.08.2015

Paylaş