SİLAHLAR SUSSUN, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ!

Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nin ana girişinin yakınında, saat 08.45'de içinde çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerlerin de bulunduğu halk otobüsüne yönelik bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. TSK, saldırıda “13 askerin şehit olduğunu, 48 askerin yaralandığını açıkladı.”  (cumhuriyet.com.tr)

Bomba yüklü araba ile gerçekleştirilen intihar saldırısından sonra, HDP Kayseri il binası saldırıya uğradı. Irkçı faşist bir grup il binasını talan etti. Binanın camlarını kırdı. HDP tabelası söküldü. Bina yakılmaya çalışıldı.

Günümüzde bugünkü ortamda,  bombalı eylemleri, intihar eylemlerini, silahlı eylemleri;  -savunma eylemleri dışında- bu eylemler sadece askeri, polisi hedeflese de yanlış buluyoruz.

Neden?

Bugün işçi sınıfının, emekçilerin, ezilenlerin sınıf mücadelesi çok geri düzeyde seyretmektedir. Yürüyen mücadele esas olarak ekonomik talepler, sınırlı düzen içi talepler temelinde yürüyen barışçıl mücadeledir.

Şiddet genelde devlet tarafından yürüyen barışçıl mücadeleyi bastırmak için gündeme getirilmektedir. Sınıf mücadelesinde ezilenlerin kullandığı şiddet genelde savunmacı ve silahsızdır.

Bombalı eylemler, intihar eylemleri, silahlı eylemler; sınıf mücadelesinin içinden çıkıp gelen, sınıf mücadelesinin gerektirdiği eylem biçimleri değildir. Bu eylemler sınıf mücadelesinden kopuk eylemlerdir.

Bu eylemlerin hiçbiri bugün işçi sınıfını, emekçileri, ezilenleri devrimci çalışmaya yakınlaştırmıyor, tam tersine uzaklaştırıyor.

Faşist devlet PKK savaşında, PKK’nın savaşta kendini savunma eylemleri dışında; şehirlerde yaptığı bombalı eylemler sınıf mücadelesine zarar veriyor. Halkları, işçileri, emekçileri, ezilenleri Kürt Özgürlük Hareketi’ne yakınlaştırmıyor. Tam tersine bu eylemler ondan uzaklaştırıyor.

Bu eylemler faşist devletin, hükümetin eline koz veriyor. Irkçılığın, şovenizmin kışkırtılması, yükseltilmesi için araç vazifesi görüyor.

Bu nedenle çağrımızı yineliyoruz:

Yürüyen savaşın tarafı olan PKK halkın barış talebine kulak vermelidir. Tek taraflı ateşkes ilan etmeli, saldırı eylemlerine son verdiğini açıklamalı, silahı yalnızca kendilerine yönelen silahlı saldırılara karşı kendini korumak için kullanacağını açıklamalı, devleti de ateşkes ilan edip  savaşı sonlandırmak için görüşmelere çağırmalıdır.

Savaşın son bulması, silahların susması, ölümlerin durması, görüşmelerin başlaması için barışta ısrar ediyoruz…

Silahlar sussun, barış hemen şimdi!

17.12.2016

Paylaş