“SES VER! CİZRE HALKININ YANINDAYIZ!”

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu 27 Ocak’ta Özgür Çocuk Parkı’nda başta Cizre olmak üzere, Kuzey Kürdistan da süren savaş ve sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı dönem sözcüsü Sinan Muşlu okudu.

Bu ülkede ülkenin bir tarafının açlık ve susuzlukla sokağa çıkma yasakları ve katliamlarla terbiye edilmeye çalışıldığı, bunu eleştirenlerin “terörist” ilan edildiği bir ülkede yaşıyoruz. Bir taraftan bu katliamlar ve yıkıma karşı yakılan ağıtlar yürek dağlarken, diğer taraftan toplumun diğer kesimi bu çığlıklara karşı kör, sağır, dilsiz kalması için her türlü politika devreye sokulmaktadır. Bu ülkede barış isteyenler, barış diyenler “vatan haini” ilan ediliyor.

Artık bu ülkede öldürülen bir bebeğin, kimin bebeği olduğuna, diline dinine kimliğine bakılarak üzülmesi gerektiği bir toplum yetiştirilmeye çalışılıyor. “Çocuklarımız neden ölüyor” sorusunu soran şehit ailesi bir babaya “karakteri bozuk” diye hakaret edilerek “bu bedeli ödemek zorundayız” derken ateş düştüğü yeri yakmaya devam ediyor.

Son olarak Cizre de 28 yaralı bir binanın bodrum katına sığınarak ambulans beklemekte, 6 kişi kan kaybı sonucu hayatını kaybetmiş durumda. 22 yaralı İçişleri Bakanlığının direktifine rağmen ambulans yerine tank ve zırhlı araçlar ile abluka altında ölümü bekliyor. Cizre’de bugüne kadar 75 kişi hayatını kaybetmiş durumda. Cenazeler sokaklarda günlerce bekletiliyor.

“Şu an şu dakikada bile orada ki yaralıların hayatını kaybetme tehlikesi var. Bir binanın bodrumunda günlerdir yaralı halde bekleyen bu insanlara acil olarak sağlık ekiplerinin ulaşmasının önündeki engellerin kaldırılmasını bekliyoruz. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak sokağa çıkma yasaklarına bir an önce son verilmesini, yerleşim yerlerinde ki yıkımların durdurulmasını, ölümlerin önüne geçilerek Kürt sorununda kalıcı barış ve demokratik çözümün sağlanmasını talep ediyoruz.”

28.01.2016

Yeni Dünya İçin Çağrı/Mersin

Paylaş