SAYACILAR ‘ARTIK YETER’ DİYOR…

Eylül ayı içerisinde Adana’da başlayan ve kazanımla sonuçlanan sayacıların mücadelesi giderek yayılıyor. Parça başı ücretlere zam yapılması talebiyle sayacılar İstanbul, İzmir, Konya, Antep’de iş bırakarak eyleme geçti.

Ayakkabıların üst kısmını ve astarını yapan sayacılar, sosyal güvenceleri olmadan, düşük ücretlerle, kötü çalışma koşullarında, düşük parça başı ücret karşılığında çalışıyor.

 

İSTANBUL

İkitelli, Esenyurt, Beylikdüzü, Merter başta olmak üzere 16 bölgede çalışan binlerce sayacı, parça başına aldıkları ücretin artırılması talebiyle iş bıraktı. Parça başına yüzde 25 ile yüzde 40 arasında zam talep eden,  Pierre Cardin, M.P. gibi büyük ayakkabı firmaları için üretim yapan sayacılar  bir hafta boyunca çalışmayacak.   

Sayacıların iş bıraktığı bölgeleri ziyaret eden İstanbul Sayacı Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Kökoğlu   bir açıklama yaptı. Kökoğlu, “Bugüne kadar çok kez haksızlılara uğradık, biz bunları hak etmiyoruz. Önümüzdeki dönemlerde fiyat listelerini oda olarak biz kendimiz belirleyeceğiz. Sıfır sayaya yüzde 25, emitasyon merdane gruplarına yüzde 30, her türlü deri grubuna da yüzde 40 zam istiyoruz” dedi. Tüm sayacıların bu zamları alana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirten Kökoğlu, “Bu zamları almadan kimse çalışmayacak. Aldığımız 1 haftalık iş bırakma eylemi kararına hepimiz uyacağız. Geçen hafta zam alan arkadaşlarımız oldu. Bugün itibariyle de olacak ama bu yetersiz. Biz bireysel davranmayacağız. Hepimiz zam alana kadar bu mücadele devam edecek. 1 hafta sonra bir araya gelip devam mı tamam mı diyeceğiz? Bunun kararını hep beraber vereceğiz” diye konuştu.  (https://www.evrensel.net/haber/332715/sayacilar-ayakkabi-tekellerine-karsi-is-birakti)

 

ANTEP

Gaziantep’te GATEM Ayakkabıcılar Sitesi, Başpınar OSB ve Nizip Caddesi’nde faaliyet gösteren atölyelerde çalışan sayacılar, ayakkabı firmalarından zam talep ediyor. Sayacılar iş bırakınca, kundura kesicilerin ve montacıların da çalışamaması sonucu, iş bırakma eylemi binlerce kişiyi kapsıyor. 5-6 yıldır zam alamadıklarını söyleyen sayacılar, “Artık bıçak kemiğe dayandı, zam almadan işbaşı yapmayacağız” diyor.  

Sayacı Derneğinin binden fazla üyesi iş bırakma eylemine katılıyor. GATEM Ayakkabıcılar Sitesi dışında, Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sayacıların ve Nizip Caddesi bölgesinde çalışan terlikçi sayacılar da iş bıraktı.   

 

İZMİR

Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesinde çalışan sayacılar zam talebiyle iş bıraktı.

Öğlen saatlerinde atölyelerden çıkarak site meydanında bir araya gelen işçiler,  site içerisinde yürüyüş yaptı.  

 

KONYA

Sayacılar, parça başı ücretlere zam yapılması talebiyle iş bıraktı.

Sayacı Yavuz Karadayı, iş bırakma eylemine gelen süreci şöyle anlattı: “Bizim işin muhakkak insan eliyle yapılması gerekiyor. Zaman gerektiren bir iş. Bu işi de mutlaka vasıflı insanlarla yapmak zorundasın. 5 yıldır zam alamamaya başladık. Çünkü Suriyelilere yöneliyorlardı. Suriyeli usta buldukları için bizi de ‘Aynı fiyata dikerseniz dikin, dikmezseniz başka usta buluruz’ diye tehdit de ettiler. Sayacı da mecbur kaldı, 5 sene boyunca bu tehdide boyun eğip işi yaptı. Ama dönem öyle değişti ki 5 sene önce Konya’da otobüs fiyatı 1.10 lirayken şimdi 2.10 lira oldu. Ben 5 sene önce 5 liraya diktiğim sayayı şimdi 4.75 liraya dikiyorum. Arada çok büyük farklar var. Biz evimize ekmek götüremez olduk. Bu benzetme falan da değil. Bakkala ekmeği yazdırıyoruz. Ekmeğin borcunu ödeyemiyoruz. Çalışma saatlerini çok uzun tutmak zorunda kalıyoruz. Yemek yol parası diye bir şey yok zaten. Öyle bir hale geldik ki işi bırakırsak ne yapacağız gibi korkumuz kalmadı. Bu sebepten dolayı buradaki sayacılar arasında büyük bir birliktelik yakalandı.”

(https://www.evrensel.net/haber/332987/konyadaki-sayacilar-eylemler-1-senelik-calismamizin-sonucu)

TEK SEÇENEK: MÜCADELE!

Kayıt dışılığın yaygın olduğu, örgütlenmenin hemen hemen hiç olmadığı, sağlıksız ortamda, düşük ücret karşılığı çalışan sayacılar artık yeter diyor. 

Sayacılar mücadelelerini örgütlenme ile taçlandırmalı, sendikalaşmalı, ayakkabı firmalarına karşı mücadelelerini örgütlü temelde vermelidirler.  Yerli, göçmen, mezhep ayrımı yapmadan ortak mücadele etmelidirler.

Sayacılar, işçiler tarafından seçilen, her zaman geri çağırabilecekleri işçilerden oluşan grev ve mücadele komiteleri kurmalı, mücadelelilerini bu komite öderliğinde yürütmelidirler.

Güvencesizlik, düşük ücretler, sağlıksız koşullar, örgütsüzlük vb.nin nedeni; daha fazla kâr etmeyi temel alan kapitalist sistemdir. Kapitalist sistem yıkılmadığı sürece, işçilerin sorunları çözülmeyecektir.

Unutmayalım: Mücadele eden kazanabilir, mücadele etmeyen baştan kaybetmiştir!

Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!

21 Eylül 2017

Paylaş