SAVAŞA HAYIR!

Sömürgeci, işgalci Türk devleti Efrin’e yönelik savaş başlattı.  

İşgalin, savaşın adına utanmazca  “Zeytin Dalı” ismi verildi. Antik dönemden bu yana barışı simgeleyen zeytin dalının işgale, savaşa adının verilmesi sahtekarlıktır.

SAVAŞ NE İÇİN?

Türk devleti sömürgeci, işgalci, yayılmacı, faşist bir devlettir. Kürdistan’ın kuzeyini sömürgeleştiren, Hatay’ı ilhak eden, Kıbrıs’ın kuzeyini işgal eden Türk devletidir. Güney Kürdistan’da bir dizi bölgede askeri güç bulunduran, Suriye’de Cerablus’tan El Bab’a kadar olan bölgeyi işgal eden Türk devletidir.
Türk devletini anda AKP, Erdoğan yönetiyor. AKP’nin Erdoğan’ın izlediği siyaset büyük burjuvazinin çıkarlarını temsil ediyor. Erdoğan’ın siyasetinin arka planında burjuvazinin, sermayenin çıkarları yatıyor.  

Türk devleti, AKP hükümeti Kuzey Suriye’de –Rojava- Kürtlerin kendi kendilerini yönetmelerini istemiyor. Kürtlerin federasyon temelinde Suriye’nin parçası olmasını istemiyor. Kürtlerin ulusal haklarını elde etmelerinden rahatsızlık duyuyor. Kürtleri “kendi güvenliği” için tehdit olarak görüyor. 
Erdoğan “sınırımızda terör koridoru istemiyoruz” diyor. “Terör koridoru” dedikleri şey, gerçekte Suriye’de Kürtlerin kendi bölgelerinde kendi yönetim oranlarını oluşturmaları, kendi kendilerini yönetmeleridir. 
Her ulusun istediği biçimde yaşama hakkı olduğu gibi Kürtlerin de istedikleri biçimde yaşama hakkı vardır. Suriyeli Kürtler, isterlerse bağımsız devlet biçimde yaşayabilecekleri gibi Suriye devletinin parçası olarak federasyon biçimde de yaşama hakkına sahiptirler. Başta Türk devleti olmak üzere, hiçbir devletin bu hakkı ortadan kaldırmaya hakkı yoktur.

EMPERYALİSTLERDEN DOST OLMAZ!

Ne Rusya ne de ABD Kürtlerin dostudur. Emperyalistlerden dost olmaz! Emperyalizmde belirleyici olan dostluk değil çıkarlardır. Çıkarlar için hareket edilir. Çıkarlar için her türlü alavere-dalavere yapılır. Türk devletinin Efrin savaşı Rusya’nın onayı olmadan gerçekleşemezdi. Yürütülen pazarlık sonucu Rusya ile Türkiye anlaştı. Ne karşılığında anlaştıkları önümüzdeki günlerde netleşecektir.

Türk devleti Suriye savaşında Rusya, İran ile birlikte hareket ediyor. Suriye’nin geleceği konusunda Rusya, Türkiye ve İran anlaşmış durumdadır.

Amerika ise Suriye’de Kürtler üzerinden var olma durumundadır. Suriye’de Amerika’nın denetiminde hareket eden tek güç Kürtlerdir. Buna rağmen “Afrin operasyon alanımız değil” açıklaması ABD’ye aittir.  

ABD ile Türkiye arasında bir dizi konuda çelişme var. Çelişmelerin temelinde çıkarlar yatıyor. ABD ile Türkiye ilişkileri bozulmuş durumdadır. ABD Türkiye’nin Efrin savaşına onay vermedi. Daha öncede Suriye’ye girmesine onay vermemişti.   Buna rağmen Türk devleti Suriye’ye girdi. Türkiye’nin Suriye’de hareket etmesini engelleyecek tek güç ABD değil Rusya’dır. Rusya ise İran, Türkiye ile birlikte hareket ediyor. 

BU SAVAŞ BİZİM SAVAŞIMIZ DEĞİL!

Efrin savaşı bizim savaşımız değil. Bu savaş halklar için yıkım demektir. Kan, gözyaşı, yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmak, göç yollarına düşmek demektir. Bu savaş Türk devletinin emperyalist yayılmacı siyasetinin ürünü olan, sermayenin çıkarları için yürütülen bir savaştır. Bu savaştan işçilerin, emekçilerin çıkarı yoktur. Kürtlere karşı verilen savaştan, Kürt düşmanlığından işçilerin, emekçilerin çıkarı yoktur.

Türk devletinin Efrin’de yürüttüğü savaş gerici, emperyalist emellere dayalı haksız bir savaştır.

Bu savaşa karşı çıkalım. Türk devleti ve sermayenin çıkarları için ölmeyelim, öldürmeyelim!

Efrin’de, Rojava’da yaşayan halkların, Türk devletinin savaşına karşı kendilerini savunmaları haklıdır/meşrudur. Savaşın bu açıdan haklı bir yanı vardır.

İşgale karşı, haksız savaşa karşı Kürt ulusunun mücadelesi haklıdır. 

EFRİN'DE, ROJAVA'DA YAŞAYAN KÜRT ULUSUYLA DAYANIŞMAYA! 

EFRİNE YÖNELİK SAVAŞA HAYIR!

TÜRK DEVLETİ, ORDUSU SURİYE’DEN, EFRİN’DEN DERHAL KAYITSIZ ŞARTSIZ GERİ ÇEKİLMELİDİR!

TÜM EMPERYALİSTLER, YABANCI GÜÇLER SURİYE’DEN DEFOLUN!

YAŞASIN KÜRT ULUSUNUN AYRI DEVLET KURMA HAKKI!

21 Ocak 2017

Paylaş