“ŞAKA DEĞİL” ÇOCUKLARIN YARGILANMA YAŞI 7’YE İNDİ

“Burası Türkiye” dedirtecek skandal haberler, bu ülkede söz konusu Kürtler olduğunda artık rutin haline geldi.

 Mersin Polisi ve yargısı skandal üstüne skandal olaylara imza atmaya devam ediyor. Bu seferki akıllara durgunluk veren skandal  7 yaşındaki Ş.T. ile ilgili. Ş.T. “Kobane sınırında eyleme katılıp molotof attığı” ve “Polise mukavemet ettiği" gerekçesiyle  gözaltına alınıyor. Kobanê sınırına hiç gitmeyen Ş.T., bir günü karakolda geçirdikten sonra çıkarıldığı savcılıkça serbest bırakılıyor. Ş.T.'nin ağır psikolojik sorunlar yaşadığı ve geceleri yataktan fırlayarak uyandığı belirtiliyor. 

Ş.T. 24.08.2007 doğumlu, ilkokul 2. sınıfa gidiyor. Yaşıtları ile sokakta oyun oynayıp koşan bir çocuk. Bu çocuk hangi güçle taş ve Molotof atacak, polise karşı nasıl direnecek. Polisler 27.03.2015 tarihinde ailenin evine giderek Ş.T.yi  karakola çağırıyor. Karakola götürülen Ş.T. bir gün sonra adliyeye sevk ediliyor. Çocuk hakkındaki iddiaları İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi şöyle açıkladı:

“Ş.T.nin Urfa ili Suruç İlçesine giderek, Kobane sınırındaki yasa dışı eylemlere katıldığı, yüzünü maske ile kapattığı, güvenlik güçlerine taş attığı ve molotof fırlattığı, devlet malına zarar verdiği, polisin uyarısına rağmen bu saldırılarını sürdürdüğü iddia edilmiştir. Bu nedenle Ş.T. hakkında soruşturmanın başlatıldığı söylenmiştir. Bu bir şaka veya yanlışlık değildir. Gerçeğin ta kendisidir.”

İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi son iki gün yaşları 7 ile 15 arasında değişen yaklaşık 10 çocuğun gözaltına alındığını ve bu gözaltılarla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
İHD Mersin Şubesine müracaat eden aile, çocuklarına yaşatılan bu psikolojik baskının hesabının sorulmasını istiyor.

Ş.T.’nin babaannesi: “Devlet bizim ailemiz üzerinde baskılar uyguluyor. Köyümüzü terk etmek zorunda kaldık. Mersin’e yerleştikten sonra eşim Salih Tuğrul tutuklandı. 20 yıl cezaevinde kaldı. Kendisi bay pas ameliyatı oldu.”

Düşme sonucu tamamen felç olan ve ayağa kalkamayan ve konuşamayan Salih Tuğrul, ATK raporu almasına rağmen dışarı çıkması toplum güvenliği açısından tehlikelidir gerekçesi ile zamanında tahliye edilmiyor. Şimdi ölümle pençeleşiyor. Bir oğulları hapiste olan ailenin, bir başka oğlu 2 yıl cezaevinde kalmış. Babaanne; “Bu nedenle Ş.T.yi şimdiden korkutmaya çalışıyorlar” diyor.

Aile ise önümüzdeki günlerde suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Bu süreçte aileye destek vereceklerini belirten Tanrıverdi, sorumluların cezalandırılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Tanrıverdi, benzer şekilde iki çocuğun kendilerine bildirildiğini ve bu sayının 7-8 civarında olduğunu tahmin ettiklerini de sözlerine ekledi.

Bu ülkede çocuklara uygulanan baskı, taciz, tecavüz ve katliamlarda devlet sınır tanımıyor. İleri demokrasi adına söz konusu Kürtler olduğunda uygulanan bu faşist baskılar dur durak bilmiyor.

Bu faşist uygulamaların hesabı bir gün mutlaka sorulacak.

Yeni Dünya Gençliği/Mersin

03.04.2015

Paylaş