ORMANLAR CANLILARIN VAZ GEÇİLEMEZ HAZİNESİDİR

ORMAN YANGINLARI ÜZERİNE

Tüm canlıların yaşam hazinesi mavi gezegenimizin akciğerleri ormanların faydaları:

ORMANLAR OKSİJEN KAYNAĞIDIR: Bitkiler fotosentez yolu ile havadan karbondioksiti alır; yaşam için gerekli olan havaya oksijeni verir.  Böylece 40 kişinin 1 saatte kullandığı oksijeni yetişkin bir çam ağacı 1 saatte üretir.

ORMANLAR bir nevi su şebekesidir. Yağmur ve kar yağışlarını ağaçlar; yaprakları-dalları-gövdeleri ve kökleriyle tutar, yeraltı sularının oluşmasına yardımcı olur, bu anlamda su rejimini düzenler. Doğal afetler karşısında fren rolü oynar… Aynı zamanda bitkiler ve hayvanlar için doğal su kaynağıdır.

ORMANLAR erezyonu yani toprağın yağışlar, sel suları, çığ ve rüzgâr gibi doğa olayları karşısında aşınmasını, kaymasını ve taşınmasını önler. Bilinen gerçek, Türkiye’de her yıl 500 milyon ton verimli toprak erezyonla kayboluyor olmasıdır.

ORMANLAR yakacak ve hammadde kaynağıdır. Kâğıttan kaleme, odun ile yapılan tüm eşyalar ormandan elde edilir. Yerleşim alanları çevresindeki hava kirliliğini ve gürültüyü önler…

ORMANLAR temiz havanın en çok bulunduğu yerler olduğu için eğlenme, dinlenme ve boş zamanları değerlendirme alanlarıdır. Sanatoryumlar ormanlara yakın veya orman içlerinde inşa edilir.

ORMANLAR tıp, kozmetik, kimya ve boya sanayinin hammaddesini oluşturan birçok ürünün hammadde deposudur.

ORMANLAR doğada canlılar için barınak, birçok felaketin önlenmesinde doğal siper alanlarıdır.

Sürekli Azalan Ormanlar

Canlılar için korunması elzem olan ormanlar; her alanda olduğu gibi bu alanda da insanlığın yüzkarası kapitalist sistemin azami kâr hırsı yüzünden sürekli azalmaktadır.

İşte canlıların bu vazgeçilmesi mümkün olmayan hazinesi her gün biraz daha yok oluyor. Kâh insan eliyle kâh tedbiri alınmayan doğal tetikleyicilerle ormanlık alanlar maalesef azalmaktadır. 

Sırf Türkiye’de orman işletmeleri aracılığıyla yılda ortalama 28 milyon metreküp kesim yapılmaktadır. Kaçak yollarla yapılan kesimlerle birlikte yıllık ortalama 35 milyon metreküp ağaç kesilmektedir. Betonlaşma, yapılaşma için kesilen ağaç sayısı ise işin cabasıdır. Öncesini bir kenara bırakalım, dünyanın ekolojik sistemi açısından kritik önem taşıyan Brezilya'da Amazon ormanları 2014'ten bu yana insan eliyle %24 oranında küçüldü. Verilere göre Amazonlar bölgesinde 20 yıldır her gün bir futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alan kesilerek yok ediliyor.

Orman Yangınları

Ormanların yok olmasının bir başka sebebi de orman yangınlarıdır.

Türkiye’de 2007-2017 yılları arasında çıkan orman yangını sayısı 24’binin üzerindedir. Bu yangınlarda yılda ortalama 9 bin hektar (90 bin dönüm) ormanlık alan zarar görmektedir… Bir ağacın yetişkin hâle gelmesi için geçen zaman 20 yıldır.

Türkiye’deki 22,3 milyon hektar ormanlık alanın, 12,5 milyon hektarına denk gelen kısmı yangına hassas bölgelerde bulunuyor. Çıkan yangınların yüzde 87'sinin insan kaynaklı olduğu Orman Bakanlığı’nın açıklamasıdır.  Muğla'da 10 yılda çıkan 2 bin 734 orman yangınında 3 bin 148 hektar orman arazisi zarar gördü. Muğla'yı 2 bin 73 ile Antalya, bin 493 ile İstanbul ve bin 394 orman yangını ile İzmir izledi.

Dünyada durum ülkemizden farklı değildir. Her yıl binlerce hektar ormanlık alan orman yangınlarıyla kül olmaktadır. ABD Kaliforniya eyaletinde 2017’deki orman yangınları 2 bin km²-lik alana zarar vermiş, haftalarca söndürülemeyen bu yangınlar eyalet tarihinin en büyük orman yangınları olarak kayda geçmiştir…

Bu yılın temmuz ayında günlerce süren komşumuz Yunanistan/Atina civarındaki yangın 2007’deki cehennem felaketini bir kez daha yaşatmış, 81 insan ölmüş binlerce hektar alan kül olmuş, milyonlarca canlı telef olmuştur.

Kanada British Colombia Orman Yangınları Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, 1950 yılından bu yana yaşanan en büyük orman yangını felaketi, bu yıl 10 ayrı noktada hareket hâlindeki orman yangını 200 bin hektarlık alanda etkili olmuştur…

Avustralya’daki orman yangınlarının ötesinde sıcak geçen kurak yaz aylarında artık gezegenin kuzey bölgelerinde de orman yangınlarına rastlamak sürpriz olmaktan çıkmıştır.

Son 66 yılının en sıcak yazını yaşayan İsveç'te 20 Temmuz 2018 çıkan orman yangınları, iki günde 8 bin 500 hektarlık alanın yok olmasına sebep olmuştur.

10 günde söndürülen Almanya Berlin/Brandenburg yangını bin hektara yakın alana zarar vermiş köyler boşatılmak zorunda kalınmıştır.

Orman yangınlarının sebepleri

Genellikle kurak geçen yaz ayları orman yangınları mevsimidir.  Doğal ya da insan eliyle ortaya çıkan yangınların çıkış sebepleri sıralanırsa:

Doğa olayı yıldırım düşmesi sonucu çıkan yangınlar

İnsanların kendilerine alan açması/rant için çıkarılan yangınlar,

Ormanlık alanlarda özellikler yaz aylarında mangal yapmak için yakılan ateşlerden çıkan,

Ormanlık alanlarda söndürülmeden atılan sigara izmaritleri

Ormanlık alanlara atılan cam şişelerin oynadığı mercek rolünden dolayı çıkan yangınlar

Savaşlar sonucu “düşmanını yok etmek” için kasıtlı çıkarılan yangınlar.

Orman yangınlarının sonuçları

Orman yangınları çölleşme ve kuraklaşma, erozyonların artmasına yol açar.

Yangınla yok olan canlılar/kuşlar, yaban hayvanları, böcekler ve insanlardır.

Önemli oranda yeşil alan kaybı/oksijen eksikliği, doğal ortamın yok olmasıdır.

Yangın sonucu karbondioksit salınımı artar ve hava kirliğine sebep olur. İşte öne çıkan sonuçların özeti.

Orman Yangınlarıyla Mücadele

Akıllı yaratık olarak kabul edilen her insanın orman yangınlarına karşı alabileceği tedbirler ve yapabilecekleri bir şeyler mutlaka vardır. Fakat bu konuda esas görev devletlere düşmektedir. Küresel barbarlığın sebebi olan yeryüzündeki egemenliği elinde bulunduran kapitalist devletler orman yangınları konusunda gerekli tedbirleri almaktan yoksunlar.

En basit örneği ülkemizden verebiliriz. Silahlanmak için emekçi halklarımızın alın teri olan milyarlarca doları silaha yatırırken orman yangınlarına müdahale için eldeki malzeme

2017 yılı itibarıyla orman yangınlarıyla yaklaşık 20 bin personel, bin 10 arazöz, 281 su tankeri, 559 ilk müdahale aracı, 5 amfibik uçak, 24 su atar, 30 helikopterden oluşan filoyla mücadele ediliyor.” budur. (https://www.haberler.com/grafikli-10-yilda-24-bin-264-orman-yangini-cikti-9851756-haberi/)

Yangına hassas olan bir bölgede bu araç-gereçler elbette yeterli değildir. Silaha yatırılacak paraların onda biri orman yangınlarına karşı mücadele alanında kullanılsa eldekinin beş-on misli araç ve gerece sahip olunur. Bu sorun yalnızca Türkiye‘ye has bir sorun değildir. Kendini dünya jandarması olarak gören ABD emperyalistlerindeki durum da farklı değildir. Silahlanmaya yatırılan trilyonlarca dolar, doğa felaketlerine karşı tedbir ve mücadeleye yatırılsa felaketlerin sonucu bunca yıkıcı olmaz.

Elbette orman yangınlarına karşı her bireyin görevi de dışlanamaz bir gerçektir.

Kapitalist sistemin sorumsuzluğu ve barbarlığından bağımsız olarak:

Ormanlara cam ve cam kırıkları atmayalım. (Cam, güneş ışığını bir büyüteç gibi çimenlere çeker. Çimenler, tutuşarak çimenlerin alevlenmesine ve dolayısıyla yangının oluşmasına neden olur.)

Özellikler sıcak yaz aylarında ormanlarda ateş yakmayalım, mangal yapmayalım, mangal küllerini söndürmeden dökmeyelim.

Bir yangın gördüğümüz zaman ilk iş 177 yangın ihbar hattına bildirelim, gücümüz oranında söndürmeye gönüllü destek olalım.

Halkı edineceğimiz bilgiler ile donatalım, bu konuda seminerler ve konferanslar örgütleyelim.

Ormanların milleti yoktur. Yanan her orman canlılar için felakettir, Ege’de, Akdeniz’de, İstanbul‘da yanan ormanlarla Dersim‘de yanan ormanların farkı yoktur. Dersim‘de Ağustos 2018’de çıkarılan orman yangınına gönüllülerin dışında devletin müdahale etmemesi, yönetenler açısından insanlık suçudur.

Ormanları korumak insani görevdir. Ormanları koruyalım, çünkü her canlının oksijene ihtiyacı var!

28 Ağustos 2018

 

 

Paylaş