ÖLÜM MANGALARI VAN’DA KATLİAM YAPTI!

Van'da infaz edilen gençlerin, "ölüm mangaları" diyebileceğimiz kişilerce videoya alınmış görüntülerini izleme gafletinde bulundum, istemeyerek. "Van'da Katliam Var" diye bir paylaşımın arasına dalmış insan olmayan birileri. "Milligüvenlik.com" diye bir siteden lanse edilen görüntüleri "şurada bir leş", "şurada iki leş" yukarı katta "üç leş" "silahlar, el bombaları" vs vs diyerek kayıt almayı sürdürüyor katillerden biri. Gençler hep alınlarından vurulmuşlar. Bahçede katledilenler ise kaçmaya çalışırlarken taranmışlar bir tanığın anlattıklarına göre. Sağ yakalama dertleri yok infazcıların. Zaten "infaz emirlerini" yerine getirdiklerini ifşa etmişler. İnandırmaya çalıştıkları gibi eğer bu gençler çatışmada ölseler özel güvenlik güçlerinden de kayıpların olmaması imkansız. Hele hele cesetlerin yanlarında gösterdikleri silahların, el bombalarının olduğu koşullarda. 12 silahlı gerilla, evin çevresini sarmış onlarca özel güvenlik güçlerini gelsinler bizleri alnımızdan, kafamızdan vursunlar diye elleri kolları bağlı bekleyecekler! Katledilmelerinin üzerinden birkaç saat geçmeden bazı cesetleri  kokmuş olacak!

Onlar, özel güvenlikçinin dile getirdiği gibi on iki leş değil. Onlar insan! Onların da anaları, babaları, kardeşleri, arkadaşları, akrabaları, dostları, eşleri, sevgilileri, belki de çocukları var. İnsanca bir yaşam umutları hayalleri vardı. Bu haksız savaşta öğretmen olduğu halde atanamayan, herhangi bir işe giremediği için silahlı kuvvetlere katılan ya da zorunlu «vatanî» görevlerini yapan ve de yaşamını yitiren askerler gibi. Fakat kafa kesen, tecavüzcü İŞİD'cilerden farkı olmayan özel güvenlik-çevik güçlerinde daha doğrusu "Ölüm Mangaları"nda yeralanların sanmıyorum bir yakınları olsun, sevenleri ya da sevdikleri olsun. Paralı lejyonerler, insan avcıları onlar. İstemeden izlediğim görüntülerdeki yorumlardan, paylaşımlardan anlıyorum insanlıkla uzaktan yakından ilgilerinin olmadığını. Efendilerin, muktedirlerin çok parayla satın aldıkları ölüm makinaları olduklarını.

İnfaz edilen gençlerin ailelerinden, arkadaşlarından, yakınlarından başka artı onurlu bir yaşam umutları, özlemleri vardı. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından emperyalistlerle pazarlıklarla sınırları saptanan "Misak-ı Millî" içinde asırlardır zâten varolan bir ulusun torunlarıydı Onlar. Ülkeyi bölmek değil, ülke içinde eşit haklara sahip insanlar olarak yaşamak istiyorlardı. Burjuva hukuk kurallarının giderek kırpılarak hüküm sürdüğü ülkelerde var olan asgarî düzeydeki hak ve özgürlüklere kavuşmaktı özlemleri. İhsan Sabri Çağlayangi'in nitelemesi "fareler..." gibi değil, birtakım vekillerin açığa vurdukları niyetlerindeki "köleler, hizmetçiler" gibi değil, kimlikleriyle, dilleriyle, kültürleriyle, tarihleriyle eşit, saygın insanlar gibi yaşamaktı istedikleri.

Asgarî düzeydeki hakların tartışılacağı "müzakere masasına" oturabilmek için her iki taraftan bunca ölümler, bunca yaralılar, bunca acılar çok fazla. Devlet , bugün iktidar koltuğundaki AKP aracılığıyle, ordusuyla, polisiyle, özel çevik kuvvetler denilen "ölüm mangaları"yla tüm ülkeyi uçuruma sürüklüyor. Kardeşçe birarada yaşamanın koşullarına dinamit döşüyor. Ülkeyi bölüyor! Her iki tarafta ölümlerle, dayanılmaz acılarla nefret tohumlarını ekmeyi sürdürüyor.

Yasaklar bir an önce kaldırılmazsa, katliamlar, keyfî tutuklamalar sonlandırılmazsa, eller her iki tarafça tetikden çekilmezse bu yangın tüm ülkeyi kavuracak. Barış içinde demokrasi ve hukuk kurallarının işlediği bir ortamda kardeşçe yaşama imkanları yok edilirse ülke halklarının  külleri bu yangın yerinde birbirine karışacak.

11 Ocak 2016

Bir YDİ Çağrı Okuru

Paylaş