“ÖLMEK İSTEMİYORUM!”

“Ölmek istemiyorum!” Emine Bulut vahşice katledilmeden önce son sözleri bu oldu.

Emine Bulut erkek şiddetinin ne ilk ne de son kurbanı. Bu ülkede her gün kadınlar erkek şiddetinin kurbanı oluyor. Kadınlara yönelik erkek şiddetinin kaynağı patriyarka, pederşahi ilişkilerdir. Kaynak kurutulmadan kadınlara yönelik erkek şiddeti son bulmayacak.

Emine Bulut şahsında kadınlara yönelen erkek şiddeti, İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda İstanbul Kadın Meclisleri tarafından düzenlenen, bizim de katıldığımız yüzlerce kadının katıldığı eylem ile protesto edildi.

“Asla yalnız yürümeyeceksin!, Kadınlar yaşasın, çocuklar gülsün!, Kadın cinayetleri politiktir!, Kadın cinayetlerini durduracağız!, Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!, Ölmek istemiyoruz!” sloganlarının atıldığı eylemde konuşmalar yapıldı.

İstanbul Sözleşmesi, 6284 sayılı yasanın etkin bir şekilde uygulanması talep edildi.

Kadınların erkek şiddetinden korunması anlamında önemli maddeler içeren İstanbul Sözleşmesi, 6284 sayılı yasa, siyasi iktidar tarafından yeterli bir şekilde uygulanmamaktadır. Kadınlara şiddet uygulayan erkekler hala “iyi hal” “tahrik indirimi”nden yararlanmaktadır. Kadınlar lehine yeterli olmasa da var olan yasalar etkin bir şekilde uygulansa da, erkek şiddetini sıfırlamak mümkün değildir. Fakat şiddetin boyutunda azalma olması mümkündür.

Çünkü kadına yönelik şiddet, katliam erkek egemen kapitalist sistemin ayrılmaz bir parçasıdır. Kaynağı patriyarkadır. Erkek egemen sistem kadınları her alanda kuşatma altına alarak sindirmeye çalışıyor. Fakat bunda başarılı olamayacak, çünkü artık şiddete uğrayan ya da katledilme tehdidiyle karşı karşıya olan kadınlar sesini çıkarıyor, hayatlarına sahip çıkıyorlar.

Eylemden sonra kadınlar Kadıköy sokaklarında "Asla yalnız yürümeyeceksin!, Kadın cinayetlerini durduracağız!" sloganları atarak yürüyüş yaptı.

Kahrolsun erkek egemen kapitalist sistem!

24 Ağustos 2019

 

“ÖLMEK İSTEMİYORUM...” İSTEMİYORUZ!

Yine erkek şiddeti… Yine kadın katliamı… Yine arka arkaya iki kadının ölüm haberi…
18 Ağustos’ta Kırklareli'nde kendisinden 4 yıl önce boşanan 38 yaşındaki Emine Bulut’u çocuğunun gözleri önünde bıçaklayarak öldürdü. Yaralı şekilde hastaneye kaldırılan Emine Bulut kurtarılamadı. Ölümle cebelleşen Bulut’un “ölmek istemiyorum” çığlıkları ve kızının “anne lütfen ölme” yakarışları sosyal medyada geniş tepkiye yol açtı. Katil Fedai Baran'ın ,gerekçesi ise bilindik. “Sinirlendim...” 
Diğer katliam haberi Konya’dan geldi. Tuba Erkol 22 Ağustos’ta eşi Bekir Erkol tarafından kendi evinde bıçaklanarak katledildi. Hâlbuki kendisine şiddet uyguladığı için 4 gün önce uzaklaştırma kararı verilmişti. Buna rağmen eve gelen, gelebilen Bekir Erkol 3 çocuğunun önünde Tuba Erkol’u öldürdü…
Daha sonra teslim olan Erkol, basının sorduğu “pişman mısın” sorusuna “namus için pişman olunur mu?” cevabını verdi. Belli ki katil ne söyleyeceğini biliyor. Çünkü biliyor ki bu tür “gerekçeler” erkek egemen yargı tarafından dikkate alınıyor ve ceza indirimleri uygulanıyor… Uzaklaştırma kararı alınmasına rağmen, kadını korumayanlardan, bu tür gerekçelerle katilleri "ödüllendirmelerini" beklemek gayet normaldir.
Her ay onlarca kadın sudan bahanelerle öldürülüyor. Temmuz ayında 31 tane kadın öldürüldü… Bu katliamlar önlenebilir, fakat kadın düşmanlığının her gün yeniden üretildiği, en ince yapısına kadar erkek egemen olan bir toplumda, kadına şiddetin biteceğini beklemek hayalciliktir. 
Bu katliamlara sessiz kalınmamalı, daha güçlü bir mücadele örgütlenmelidir. Fakat kadına yönelik şiddete, katliamlara karşı mücadele, aynı zamanda bu şiddetin kaynağı olan kapitalist sisteme karşı mücadele ile birlikte yürütülmelidir. 
Bu katliamların hesabı er geç sorulacaktır!
Kahrolsun erkek egemen sistem!
23 Ağustos 2019

Paylaş