ÖLDÜREN CORONA DEĞİL KAPİTALİZM!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsü, tüm dünyaya yayıldı, yayılıyor. Corona (Covid-19) virüsü dünyayı kasıp kavuruyor.

Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş başlıyor. Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor.

Corona virüsü, büyük bir virüs ailesinin bir alt türü. Ancak yeni virüs dahil sadece yedi tanesi insanlara bulaşabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yeni virüsün "kuluçka dönemi", yani enfeksiyonun kapıldığı andan belirtilerin görüldüğü zamana kadar olan dönem yaklaşık 14 gün.

Bazı araştırmacılar bu sürenin 24 güne kadar çıkabileceğini söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 44 bin hastaya dayandırdığı araştırma verilere göre;

Corona virüsünün bulaştığı kişilerin, %81'i  hastalığı hafif atlatıyor, %14'ü ciddi geçiriyor, %5'i ağır hastalanıyor.
Covid-19'dan ölenlerin oranı  %1 ila %2 arasında. Hastalık 9 yaşın altındaki çocuklarda pek görülmüyor. 80 yaş üzerinde ve solunum yolları hastalıkları olanlarda ise ölüm oranı çok yüksek.

Bağışıklık sistemi güçlü olan, herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayanların paniğe kapılmasına gerek yok.

Bağışıklık sistemi zayıf olanların, solunum rahatsızlığı olanların, kronik rahatsızlığı olanların çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Crona virüsünden korunmak için şunlar yapılmalı:

Eller sabun veya el temizlik jelleri ile yıkanmalı. Sabun veya el temizlik jelleri virüsü öldürebilir.

Öksürürken veya hapşırırken ağız ve burun mendille kapatılmalı, sonrasında virüsün yayılmasına engel olmak için eller yıkanmalı.

Gözlere, burna ve ağza dokunmaktan kaçınılmalı. Eller virüsün değdiği bir yere dokunursa virüs vücuda bulaşabilir.

Öksüren, hapşıran veya ateşi yüksek kişilerden uzak durulmalı. 1 metre uzakta durmak havaya bulaşabilecek virüsten korunmayı sağlar.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık bir milyar kişi sıradan soğuk algınlığı yaşıyor ve bu hastalıklardan ölenlerin sayısı 290 bin ila 650 bin arasında değişiyor.  

SARS salgınında ölüm oranı, Corona virüsüne göre çok daha yüksekti ve hastalığa yakalananların yüzde 9'u hayatlarını kaybetmişti.

Kapitalist üretimin temel amacı hep daha fazla kârdır. Aşırı kâr dürtüsü kapitalist üretimin temelidir. Kapitalist üretimin merkezinde insan değil kâr durur. Bu nedenle kapitalizmde salgın hastalıklar, doğal afetler öncelikle işçileri, emekçileri vurur. Salgın hastalıklar, doğal afetler işçiler, emekçiler için felaketli sonuçlara sebep olur.

İşçiler, emekçiler, sağlığa gereken bütçe ayrılmadığı için, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamadıkları için, sağlık hizmetleri paralı hale getirildiği için vb. salgın hastalıklarından en çok etkilenen kesimdir.

Kapitalizmde salgın hastalıkların, virüslerin, doğal afetlerin vb. felaketli sonuçlara yol açmasını engellemenin tek bir yolu var: Kapitalizmi mezara gömmek!

13 Mart 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş