NEWROZ KUTLAMALARINDAN…

Ulusal baskıya, milli zulme, zoraki birliğe, sömürgeciliğe karşı başkaldırının adı olan Newroz, tüm baskılara rağmen Kuzey Kürdistan/Türkiye’de kitlesel bir şekilde kutlandı. Kutlamalara milyonlar katıldı.

Bu yıl Newroz kutlamalarının ana şiarı “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” idi.

Kutlamalarda, "Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecrit kalksın" talebi öne çıkarken, tecride karşı açlık grevinde olan Leyla Güven’in ve cezaevlerinde açlık grevinde olan tutukluların mücadelesi ile dayanışma öne çıktı.  

Ulusal baskı var oldukça, Kürt ulusu yok sayıldıkça, zulüm var oldukça; Newroz direnişin haykırıldığı, mücadelenin yükseltildiği gün olarak kutlanmaya devam edilecektir.

İSTANBUL

İstanbul’da Newroz kutlaması Bakırköy Pazar alanında yapıldı. Polisin sıkı güvenlik önlemi aldığı mitinge ilgi yoğundu. Kitle sabahın erken saatlerinden itibaren alana gelmeye başladı. Kitlenin yürüyüşüne izin verilmezken, gelenler  üç arama noktasından detaylı bir üst araması ile alana alınıyordu. Bu durum zaman zaman polis ile kitle arasında gerginliklere neden oldu. Alana dergi, gazete, bildiri vs. alınmadı. Yanımızda götürdüğümüz son sayımıza el konularak alana sokmamıza izin verilmedi.
Kitlenin alana yerleşmesi ile birlikte miting başladı. İlk olarak aralarında Hüda Kaya, Saruhan Oluç ile birlikte HDP belediye başkan adayları, parti ve örgütlerin adayları sahneye çıkarak kitleyi selamladı. Ardından Newroz Tertip Komitesi adına Kürtçe ve Türkçe bir açıklama okundu.
Açıklamada AKP- MHP ittifakının teşhiri ve Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan tutsakların eylemi öne çıktı. Tecride karşı hayatlarına son verenler anılarak, işçi ve emekçiler duyarlılığa ve mücadeleye sahip çıkmaya çağırıldı.
HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu bir konuşma yaptı. Konuşmasında birlikte güçlü bir mücadele çağrısı yaparak, bu Newroz’un bu atılımın başlangıcı olması gerektiğini vurguladı.
Şu anda süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan tutsakların mektubu okundu. Mektupta dayanışmaya ve duyarlılığa çağrı yapılırken açlık grevinin şu talepler dile getirildi:
“Abdullah Öcalan üzerindeki her türlü tecridin kaldırılması,
Abdullah Öcalan'a gazete kitap dergi verilmesi konusunda herhangi bir sınırlamanın getirilmemesi,
Diğer tutuklularla düzenli olarak görüştürülmesi,
Tutukluluk ve sağlık koşullarının iyileştirilmesi
Demokratik çözüm için adım atılması ve Abdullah Öcalan’ın muhatab alınarak kendisine gerekli koşulların sağlanması” şeklinde idi.
Konuşmacılardan Pervin Buldan ise Cumhur İttifakını teşhir ederek halkların ortak mücadelesinin önemine vurgu yaptı. 
Miting, polisin baskıcı tutumuna rağmen oldukça coşkulu geçti. Sık sık sloganların atıldığı mitingde müzik dinletisi eşliğinde halaylar çekildi.
Newroz kutlamasına flamalarımızla katıldık.

24 Mart 2019

MERSİN

Mersin’de Newroz kutlaması, Akdeniz ilçesinde bulunan Tırmıl Miting Alanı’nda “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla yapıldı. Etkinliğe HDP Mersin Milletvekillerinden Fatma Kurtulan, Rıdvan Turan’ın yanı sıra bir çok sivil toplum kuruluşları da katılmışlardı. Sanatçılardan Cevdet Bağca, Şerzat, Jınawaz gibi birçok müzik grubu da sahne aldı.
Geleneksel kıyafetleri ve ellerindeki HDP bayrakları ile alana giriş yapmak isteyen yurttaşlar burada polisin yoğun güvenlik önlemi ile karşılaşarak üç farklı yerde üst aramasından geçti. On binlerin alanı doldurduğu etkinlikte yurttaşlar, “Direnen direne kazanacağız!” sloganları ile alanı inletti.
Etkinlikte ilk olarak konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanları Mustafa Işık ve Zuhal Önen, başta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu’da direnen tüm halkların Newroz Bayramını kutlayarak yaptıkları Newrozu Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yaşamına son veren Zülküf Gezen’e adadı. Ardından konuşan HDP Akdeniz Eşbaşkanı Abdulselam Kutlu ise, alanı dolduran binlerce kitlenin görkemli katılımını selamlayarak “Newroz ile beraber başta Leyla Güven olmak üzere tüm tutuklu arkadaşlarımızın taleplerini karşılayacağız” dedi.

‘KAYYUMLARA EN İYİ CEVABI VERELİM’
İl seçim kurulu tarafından adaylığına engel konulan Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan adayı Alaeddin Erdoğan, ise kayyuma ve kendisinin adaylığını veto eden faşist anlayışa 31 Mart’ta cevap vereceklerini belirtti.
Bir önceki dönem ve kayyum atanan Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu da, kayyum atanan gaspçı anlayışa güçlü bir cevap için herkesi Newroz ruhuyla 31 Mart’ta sandıklara çağırdı.

'İKTİDARA KAYBETTİRECEGİZ!'
Yapılan konuşmaların ardından Newroz ateşi yakıldı. Ateşin yakılması ile kitleler coşkulu anlar yaşadı. Newroz ateşinin yakılmasından sonra konuşan HDP Milletvekili Fatma Kurtulan, "Seçim stratejileri ile AKP iktidarına kaybettireceklerini” ifade eden Kurtulan, “Bizler adaylarımızın ve oylarımızın olmadığı yerde demokrasi güçlerinin işaret ettiği sandığa gideceğiz. Bütün çabamız bu iktidarı indirmektir” diyerek, faşist millet ittifakının kuyruğuna takılarak demokrasi mücadelesi vereceklerini ima etti. TC tarihi boyunca Kürt, alevi … katliamlarını gerçekleştirmiş CHP, İyi Parti ve Sadet Partisi gibi faşist partilerle demokrasi mücadelesi verilemez. Gerçek demokrasi ve belediyecilik kapitalizmin iktidarı koşullarında mümkün değildir. Ancak işçi sınıfı önderliğinde devrimle kazanılabilir. 
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Newroz’un direnen halklar için var olma, baş kaldırma günü olduğunu belirterek, 2013 yılında yürütülen barış sürecine vurgu yaptı. 
Bu yılki Newroz’a damgasını 31 Mart yerel seçimleri vurdu. Mersin de yalnız Akdeniz İlçesinde aday gösteren HDP eş başkan adayları, Reşat Aşan ve Emine Şilan Yüksekkaya da birer konuşma yaparak “Akdeniz bizimdir, bizim olanı geri alacağız” dedi. Yüksekkaya yaptığı konuşmanın ardından şarkılar söyledi.
Newroz kutlamaları sanatçı Cevdet Bağca, Şerzat, Jınawaz gibi birçok müzik grubunun şarkıları ile son buldu.
22 Mart 2019

 

 

Paylaş