NEWROZ KUTLAMALARINDAN

18 Mart’ta Mardin Kızıltepe’de yapılan Newroz kutlamasına damgasını vuran, Öcalan’a özgürlük ve Kobane’de YPG YPJ direnişine vurguydu.

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, “2015 Newroz’unu direnenlerin zaferiyle karşılıyoruz” diye başladığı konuşmasında; barışın önündeki engelin devletin elindeki zor ve silah aygıtı olduğunu belirterek, Kawa’nın yaktığı ateşin bugün Rojava’da Kobane’de yakıldığını söyledi.

Biz Kürtçe, Türkçe hazırladığımız “Newroz ateşi ile devrim ocağını körükle! Newroz piroz be!” başlıklı bildirimizi 1500 adet kitleye dağıttık.

Yanımıza gelen yurtsever gençler, bizlerden kendimizi anlatmamızı, tanıtmamızı istediler. Biz Kuzey Kürdistanlı komünistler olduğumuzu söylediğimizde, bunun beraberinde ulus devlet anlayışını getireceğini, bütün kötülüklerin bu anlayıştan kaynaklandığını, Kürtler için devletleşmenin başka bir baskı aygıtının doğması olacağını, buna karşı olduklarını dile getirdiler. Çözümün demokratik moderniteden geçtiğini söylediler.

Biz kötü olanın sömürgeci Türk devleti, kapitalist devletler olduğunu ve bunlar olduğu sürece demokratik bir toplumun, sınıfsız bir toplumun olamayacağını, yeryüzünde 200’ü aşkın devletin olduğunu ve bunların proletarya önderliğinde yıkıldığında, sömürücülerin üzerinde proletarya diktatörlüğü devletinin olacağını söyledik. Geniş bir zamanda sohbet etme dileğiyle ayrıldık.

Newroz kutlaması sanatçıların türküleri ve marşlarıyla coşkulu bir şekilde kutlandı. Yediden yetmişe Kızıltepelilerin coşkusu, renkleri, sloganları görülmeye değerdi.

19 Mart Mardin Nusaybin’de yapılan Newroz kutlamasında da Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü dile getirildi. Sahnenin her tarafına asılan Öcalan’ın dev posterleri çok uzaktan görülüyordu. Newroz alanı hınca hınç doluyken, Nusaybin sokakları bomboştu.

Yoksul Nusaybin halkı en güzel giysilerini giyerek Newroz alanını renk cümbüşüne çevirmişti. Buna rağmen halkın yoksulluğu her hallerinden belli oluyordu.

Biz Kuzey Kürdistanlı komünistler bu yoksulluğun bir gün demokratik halk devrimi koşullarında ortadan kaldırılacağını, özgür Kürdistan’ın mümkün olacağını içeren bildirimizden bin kadarını alanda dağıttık.

Newroz kutlaması sanatçıların coşkulu türküleri ve marşlarıyla kitlenin bayram coşkusunu en üst biçimiyle yaşadığı bir günün sonunda bitti.

20 Mart Mardin’de Newroz sabahın erken saatlerinde türkülerle halaylarla başladı. Mardin’de halkın Newroz’a ilgisi oldukça iyiydi. Türkülerle marşlarla devam eden Newroz kutlamasında beş yüz civarında bildirimizi dağıttık.

Newroz’a damgasını vuran Öcalan’a özgürlük talebi oldu. YPG, YPJ’yi destekleyen sloganlar dikkat çekiciydi. Tüm Newroz kutlamalarında insanların yüreğinin yarsının Kobani’de, Rojava’da olduğu atılan sloganlardan, insanların gözlerinden belli oluyordu.

23.03.2015

Kuzey Kürdistan’dan YDİ Çağrı okurları

Paylaş