MUTLU AKÜ’DE GREV

İstanbul Tuzla’da kurulu bulunan ve Petrol İş Sendikası, İstanbul 2. Nolu şubede örgütlü olan Mutlu Akü Malz. San A.Ş. ve Mutlu Plastik San A.Ş. işyerlerinde çalışan işçiler uzun süredir devam eden Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sonuçsuz kalması nedeniyle, 13 Haziran Salı günü saat 9.00’da greve çıktı. 

Evrensel gazetesine  konuşan Petrol-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Niyazi Recep Kethüda, sözleşme görüşmelerinde patronun brüt 450 lira zam verdiğini, işçilerin ise brüt 506 lira ve her yıl için 10 lira kıdem zammı istediğini söyledi.

Patronun, pazar gününü hafta tatili olmaktan çıkaran 4’lü vardiya sistemini getirmeye çalıştığını belirten Kethüda, hafta tatilinin pazar olmasını istediklerini ve bu şekilde bir uygulama ile hafta içine gelecek bir tatil gününü kabul etmediklerini belirtti.  İşçilerin kararlı olduğunu dile getirdi.

Petrol İş Sendikası’nın web sitesinde anlaşmazlığın detaylarına ilişkin bilgi verilmezken greve ilişkin yapılan haberde; fabrika önünde konuşma yapan Petrol İş Genel Sekreteri Ahmet Kabaca’nın, patronun uzlaşmaz tutumu nedeniyle greve çıktıklarını, bu tutumun devam etmesi durumunda mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceklerini ve Mutlu Akü ve Mutlu Plastik'in aynı çatı altında çalışıp farklı ücretler almalarını sendika olarak uygun bulmadıklarını belirtiyor.

Tuzla’da aynı arazi üzerinde toplam iki fabrikasının üretim yaptığı Mutlu Akü’de 600’ü aşkın işçi çalışıyor. Mutlu Holding’e bağlı işletme,  hem Türkiye’nin hem de Ortadoğu ve Doğu Avrupa’nın en büyük akü üreticisi durumunda.  

Mutlu Akü patronlarının büyük firmalar içerisinde yer almasının ve kısa sürede önemli karlar elde etmelerinin nedeni, işçileri mümkün olduğu kadar düşük ücretlerle çalıştırıp baskı altına almalarından kaynaklanıyor.

Son dönemde hükümet tarafından komik gerekçelerle erteleme adı altında yasaklanan grevler sanayi patronlarını,  işçilerin haklarını vermeme konusunda daha da cesaretlendiriyor. Bu nedenle Mutlu Akü grevinin de aynı gerekçelerle keyfi bir şekilde yasaklanmasının önünde bir engel yok. Bugün işçi sınıfının içerisinde bulunduğu örgütsüzlük ve sendikaların durumu ne yazık ki bu saldırılara ve keyfiyete son verebilecek düzeyde değil.

Dolayısıyla Mutlu Akü işçilerinin mücadelesinin başarıya ulaşabilmesi için işçi sınıfının ortak mücadelesi ve dayanışması çok önemlidir. Herkesi greve çıkan işçilerle dayanışmaya ve haklı taleplerine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

 

Yeni İşçi Dünyası

13.06.2017

Paylaş