MUŞ’TA KATLİAM LANETLENDİ

Ankara katliamı Muş'ta çeşitli eylemlerle protesto edildi.

12 Ekim Pazartesi günü Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencilerinin başlattığı dersleri boykot ve ardından 2 saat süren oturma eyleminden sonra, 13 Ekim Salı günü sendikaların ve HDP-DBP yöneticilerinin öncülüğünde çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu geniş katılımlı bir yürüyüş ve ardından basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklaması esnasında çok yoğun bir (sözde) güvenlik önlemi vardı, “Yaşasın halkların kardeşliği! Savaşa hayır barış hemen şimdi! Katil AKP! Katil Erdoğan!” sloganlarıyla basın açıklamasına başlandı. Emniyet amirinin ikide bir anons yapıp halkı müdahale etmekle tehdit etmesi, halkı fazlasıyla sinirlendirdi. Kısa süren bir kargaşadan sonra basın açıklaması son buldu.

Basın açıklamasından sonra, toplu bir şekilde yürümeye başlayan üniversite öğrencileri sloganlar attı. “Kürdistan faşizme mezar olacak! Katil Erdoğan! Kahrolsun faşizm!” Bu esnada Tomanın tazyikli suyla müdahalesi oldu, ama olaylar büyümeden yürüyüş son buldu.

14 Ekim tarihinde ise özellikle ilçelerinde uygulanan, Muş merkezde ise bazı kesimlerin uyguladığı kepenk kapatma eylemi vardı.

14.10.2015

Muş, YDİ Çağrı okuru

Paylaş