METALDE İŞÇİ KIYIMI!

Büyük metal direnişinin kısmi kazanımla sonuçlanmasının ardından, metal patronları saldırıya geçti.

Direnişe katılan fabrikalarda işçi kıyımına başladılar.

FORD, TÜRK TRAKTÖR

Metal direnişin ardından ilk önce Ford, Türk Traktör’de  işçi kıyımı yaşandı.

Ford’da direniş öncesi başlayan işten atmalar direniş sonrası artarken, aralarında işçi sözcülerinin de bulunduğu atılan işçi sayısı 110’u buldu.  

Türk Traktör’de de işçi sözcüleriyle birlikte 20 işçi işten atıldı.  

TOFAŞ

TOFAŞ’ta aralarında metal direnişinde işçilerin sözcülüğünü yapanların da olduğu 142 işçi işten atıldı.

Toplu sözleşme döneminde yenileme ve Türk Metal Sendikası’nın iş yerlerinden gitmesi için ilk eylemin başladığı yerlerden biri olan TOFAŞ’ta daha önce iki sözcünün işten atılmasının ardından direnişe katılan işçilerin sözcülerinin de yer aldığı 142 işçiyi daha işten attı.

Fabrika önünde toplanan TOFAŞ işçileri; “TOFAŞ ceosunun yaptığı bir insafsızlıktır. Bizlere daha önceden işçi çıkarılmayacağı söylenmişti ancak bize verdikleri hiçbir sözü yerine getirmediler” diye konuştu.

Bir TOFAŞ işçisi ise, “Daha önceden işten çıkarılan iki arkadaşımıza sahip çıkamadığımız için işveren bir sıfır önde görünüyor bu sefer de çıkarılan arkadaşlara sahip çıkamazsak bu iş burada bitmiştir. Bu nedenle bütün TOFAŞ işçileri olarak birlik olmalıyız aramızda farklı görüşlerde olan arkadaşlar var onları bir kenara bırakma zamanıdır diyerek hepimiz kol kola girmeliyiz” dedi. (23.6.2015 \ imctv. com)

Tofaş işçileri Renault işçilerinin açtığı yoldan giderek üretimi durdurdu. İşçiler, taleplerinin önemli bölümünü patrona kabul ettirdi. Verilen sözler üzerine işbaşı yapan işçilere patron verdiği sözleri tutmadı. İşçi kıyımına başladı. Yapılması gereken belli: Tekrar şalter indirmek!

Tofaş işçileri, kendi aralarında birliklerini sağlamalı, seçecekleri grev ve mücadele komitesi önderliğinde mücadele etmelidirler. Bu mücadelenin taleplerinden biri de işten atılan işçilerin geri alınması olmalıdır.

Tofaş’a boşluktan yararlanarak giren Çelik İş işçilerin işten atmalarına karşı hiçbir şey yapmıyor. Çelik İş de Türk Metal gibi sarı sendika, patron yanlısı bir sendikadır. Tofaş işçilerinin Çelik İş de örgütlenmeleri yanlış bir tercihtir. Yağmurdan kaçan işçiler doluya tutulmuştur!!

MAKO

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Mako fabrikasından 80 işçi işten atıldı. Mako işçileri MESS’in açıkladığı iyileştirme teklifini yeterli görmeyip fabrikada protesto eylemleri yaptı. Bu eylemlerin ardından 80 işçi işten çıkarıldı. Fabrika önünde toplanan işçiler işten atma saldırısını protesto etti.

OTOTRİM

Metal direnişi sırasında Ototrim’de  öne çıkan işçilerden 38’i işten atıldı. Ototrim’de işten atmaların devam edeceği iddia edilirken, fabrikadaki işçiler de işten atma tehditleriyle baskı altına alınmaya çalışılıyor.

***

Metal işçilerinin hak alma mücadelesi, tüm işçi sınıfına örnek olmalıdır. Bu mücadele sadece metal işçilerinin mücadelesi olarak görülmemelidir. Bu önemli direnişin etkileri zamanla görülecektir.

İşten atılan metal işçileriyle dayanışma, metal işçilerinin işe geri alınması için mücadele tüm sınıfın görevi olmalıdır.

Atılan işçiler geri alınsın!

Haziran 2015

Paylaş