METAL İŞÇİLERİ ALANLARA ÇIKTI

MESS’in dayatmalarına karşı, Gebze ve Bursa’da metal işçileri alanlara çıktı.

Birleşik Metal İş Sendikası Gebze’de, Türk Metal Bursa’da miting yaptı. Mitinglere binlerce metal işçisi katıldı.
Gebze Trafo Meydanı’nda, çeşitli metal fabrikalarından Birleşik Metal İş Sendikası’na üye binlerce metal işçisi toplandı. Kortej kuran işçiler sloganlar atarak Kent Meydanı’na yürüdü.

Yeni İşçi Dünyası okurları olarak BMİS’nın düzenlediği mitinge katıldık. Metal işçileri coşkulu ve kararlıydılar.
İşçiler MESS’in dayatmalarına karşı, % 8 sefalet zammına, kazanılmış haklara saldırmasına Hayır dediler, Grev’e çıkılmasını istediler.

Fabrika pankartlarıyla yürüyen işçilere Yeni İşçi Dünyası’nın Ocak sayısını verdik. Kurtuluşun devrimden, sosyalizmden geçtiğini haykırarak gazetemizi tanıttık.

Miting alanına geldiğimizde ön taraflarda işçilerin miting alanına girmesini beklerken, işçilerin olmadığını fark ettik. Sanki işçiler buhar olup uçmuştu!  İşçilerin önemli bir bölümü miting alanına girmeden dağılmıştı.

Bu durum şunu göstermektedir: İşçiler para için yollara düşerken, kendilerini sefalete mahkûm eden kapitalist devlete karşı, söz söyleyen, bildiri dağıtan, gazete dağıtan; devrimci sol gruplarla,  partilerle, alanda yanyana gelmemeye özen göstermektedir.

Deyim yerindeyse işçilerin gövdesi DİSK'te beyni AKP, MHP, CHP’de dir!

Devrimcilerin, komünistlerin metal, maden gibi üretim alanlarına gereken önemi vermemesi, örgütlenmemesi buradaki işçilerin devletin ve patronların insafına terk edilmelerine neden olmuştur.

İşçiler 300 lira değil de, 1000 lira zam alsa, “yaşa var ol yüce devletimiz” demeye, davul zurna çalmaya hazırdır. Bu işçilerin bilinç seviyesinin doğal sonucudur.

Miting alanında “vatan şehitleri” için saygı duruşu,  sonrasında İstiklal Marşı çalınarak konuşmalara geçildi.

İlk olarak DİSK başkanı Arzu Çerkezoğlu konuştu,

Patron sendikasının işçilerin zamlar karşısında eriyen ücretlerine % 6 gibi komik bir zam teklif ederek toplu iş sözleşmesini anlaşmazlığa götürdüğünü, bunu asla kabul etmeyeceklerini, haklarını alıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini, patronlara cesareti verenin grevleri yasaklayan hükümet olduğunu, ancak buna boyun eğmeyeceklerini, emeğin iktidarını kurana dek, özgür demokratik bir ülke kuruluncaya dek mücadele edeceklerini ve bunu mutlaka elde edeceklerini söyledi.

Birleşik Metal İş Sendikası başkanı Adnan Serdaroğlu da bu minvalde konuşma yaptı. İşçilerin işçi tulumlarıyla özgürce bu ülkede dolaşacağını Nazım Hikmet’in dizeleriyle dile getirdi. Bunun önündeki engelin  AKP iktidarı olduğunu, bu engelin aşılıp özgür demokratik emeğin iktidarının kurulacağını söyledi. 

5 Şubat’ta greve çıkacaklarını duyuran Serdaroğlu, olası grev yasağını ise tanımayacaklarını söyledi.

Kazanılmış hakları korumak, daha fazla hak almanın yolu metal işçilerinin üretimden gelen güçlerini kullanmalarından geçiyor. Metal işçileri tabanda güçlerini birleştirmeli MESS’in dayatmalarına karşı ortak mücadele etmeliler. Bu mücadelede sendika ağalarına güvenilmemelidir.

Mitingde işçilerin balyoz gibi kalkan yumruklarının sadece patronlara değil, onların devlet iktidarının parçalanması için işçi sınıfına bilinç götürme mücadelesine hız vermeliyiz.

Köleliğe karşı olan, ama bunun nasıl yıkılacağını bilmeyen kızgın bir sınıf, sosyalist bilince kendiliğinden varamaz.  

Görev sorumluluk komünistlerin omuzlarındadır.

İşçilerin attığı bir sloganla sonlandıralım.

Zafer direnen işçinin olacak!

20 Ocak 2020

Yeni İşçi Dünyası okurları

 

 

 

 

 

Paylaş