MERSİN’DE BİNLER SURUÇ’TA YAPILAN KATLİAMI KINADI

Urfa’nın Suruç ilçesinde Sosyalist gençlere yönelik gerçekleştirilen katliam Mersin’de düzenlenen yürüyüş ile protesto edildi.

HDP Mersin Milletvekili Çilem Öz AKP’ye seslenerek “AKP IŞİD ile arasına mesafe koymalıdır” dedi.

Urfa’nın Suruç ilçesin’de SDGF’nin çağrısıyla bir araya gelen Sosyalist gençlere yönelik gerçekleştirilen katliam Mersin Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde düzenlenen kitlesel bir etkinlikle kınandı.

Mersin Emek, Demokrasi Platformunun çağrısıyla Mersin Tren İstasyonu’nda toplanan binlerce kişi Özgür Çocuk Parkı’na kadar yürüyüş düzenledi. İstiklal Caddesi üzerinde gerçekleşen ve polisin sıkı güvenlik önlemleri aldığı yürüyüş boyunca kitle sık sık, “Devrim şehitleri ölümsüzdür!, Şehit namirin!, Faşizme karşı omuz omuza!, Katil IŞİD işbirlikçi AKP!, Biji berxwedana Rojava!,  Biji YPG!, Biji Serok Apo!, Sosyalist gençler onurumuzdur!” şeklinde sloganlar attı. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çoğunluğu kadın ve gençlerden oluşan yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı yürüyüş boyunca Suruç’taki saldırıda yaşamını yitiren gençlerin fotoğraflarının olduğu çeşitli dövizler taşındı. Yürüyüş Özgür Çocuk Parkı’nda son buldu.

Kitleye seslenen Mersin Emek ve Demokrasi Platformu dönem sözcüsü İmam Özdemir, Suruç’taki saldırıyı lanetlediklerini belirtti. AKP’nin mezhepçi ve milliyetçi Ortadoğu politikalarının ülkeyi patlamaya hazır bir mayın tarlasına dönüştürdüğünü söyleyen Özdemir, “Öfkemiz büyük, ancak sözün bittiği noktadayız. Katillere bu zemini hazırlayana politikaları uygulayanların tarih önünde hesap vermekten kurtulamayacağınızı biliyoruz. Başta Suruç ve Diyarbakır olmak üzere bu katliam ve provokasyonların arkasındaki güçlerle birlikte açığa çıkarılarak hesap sorulmasını istiyoruz” dedi.

Daha sonra söz alan HDP Mersin Milletvekili Çilem Öz çözüm sürecine yönelik Cumhurbaşkanı ve hükümet çevrelerinden yapılan olumsuz değerlendirmelere dikkat çekti. Suruç’ta patlayan bombanın tüm Türkiye’ye düştüğünü vurgulayan Öz, “Çözüm süreci çerçevesinde oluşturulan barış masasını kim devirdiyse, bu katliamların sorumlusu da onlardır” dedi. Hükümet yetkililerini daha önce IŞİD ve Ortadoğu politikaları çerçevesinde uyardıklarına dikkat çeken Öz, AKP’ye IŞİD ile arasına mesafe koyması çağrısında bulundu. Türkiye’nin her yerinden Suruç’a, Kobani’ye ses verilmelidir; Kobani yalnız değildir” şeklinde konuştu.

Ayrıca İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi yaptığı yazılı açıklamada Suruç’ta yaşanan vahşeti kınadı. “Bu katliamı gerçekleştiren insanlık düşmanı çeteler kadar, bu çetelerin hareketlerini kolaylaştıranları ve bu çetelerin ürettiği şiddeti meşru göstermeye çalışanları da kınıyoruz. Saldırganlar, yaşadıkları coğrafyada daha iyi, daha güzel, daha demokratik bir toplum arayışında olan gençlerimizi kasten hedef aldılar. Mersin’de uzun süre Nükleer Karşıtı Platform içerisinde yer almış Uğur Özkan (Hogir) patlamada yaşamını yitirmiş olup yakınlarına ve dostlarına başsağlığı dileriz.

21.07.2015

YDİ ÇAĞRI/Mersin

Paylaş