MERSİN’DE BİNLERCE İŞÇİ VE EMEKÇİ DAYANIŞMA RUHUYLA 1 MAYIS’I KUTLADI
Mersin’de binlerce işçi ve emekçi, 1 Mayıs İşçi Sınıfının ‘Mücadele ve Dayanışma Günü’ yürüyüş ve mitinginde buluştu. Kitlenin alana girmesinin ardından bir dakikalık saygı duruşu ve arkasından 1 Mayıs  ve enternasyonal  marşları çalındı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde konuşan DİSK Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Grev erteleme adı altında uygulanan grev yasaklarına son verilmelidir. İş güvencemizin son kalesi olan kıdem tazminatımıza el uzatılmamalıdır. Taşeron işçilerin kadroya alınmasında yaşanan eşitsizliklere ve ayrımcılıklara son verilmelidir" dedi.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) öncülüğünde Mersin’de düzenlenen 1 Mayıs ‘Emek ve Dayanışma Günü’ mitingi Cumhuriyet Alanı'nda binlerce yurttaşın katılımı ile kutlandı. Aralarında CHP ve HDP yöneticilerinin de olduğu çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü, Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde bir araya gelerek kortejler eşliğinde,"Yaşasın 1 Mayıs", " İş, emek, özgürlük" ,"Kıdem Tazminatıma Dokunma" sloganları ile miting alanına doğru yürüdü. Yürüyüşü tamamlayan emekçiler alanına türküler eşliğinde giriş yaptı.


“İŞSİZLİK REKORLARA KOŞUYOR”

Tertip Komitesi adına hazırlanan 1 Mayıs bildirisini DİSK/Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy okudu. Göksoy, "Selam olsun bu memleketin gerçek sahiplerine, işçilere, emekçilere, selam olsun iş, adalet, özgürlük için bu ülkenin 1 Mayıs meydanlarında buluşanlara… Sırtımızdan elde ettikleri nimetleri kimseyle paylaşmayanlar, külfeti bize yıkmak istiyor. Kriz bahanesiyle işimize, aşımıza, haklarımıza el uzatıyor. Bugün enflasyonla, zamlarla, hayat pahalılığı ile her geçen gün maaşlarımız eriyor, ekmeğimiz küçülüyor. Bugün işsizlik rekorlara koşuyor. 7.5 milyon işsiz ve ailesi açlıkla, yoksullukla mücadele ederken İşsizlik Fonu'nda biriken paralar patronları, bankaları kurtarmak için gasp ediliyor. Bu da yetmiyor kıdem tazminatı hakkımıza göz dikiliyor. Kıdem tazminatlarımızı fona devrederek işçilerin işten atılmasını maliyetsiz hale getirmek istiyorlar. Kıdem tazminatını fona devrederek bu hakkımız gasp etmek istiyorlar" dedi.


“GREV YASAKLARINA SON VERİLMELİDİR”

Kriz bahane edilerek toplu işten çıkarmaların yasaklanması gerektiğini vurgulayan Göksoy, “Gelir kaybı olmaksızın haftalık çalışma süresi düşürülmelidir. Sendikal örgütlenmenin önünde engel olan işyeri ve işkolu barajı kaldırılmalıdır. Sendikal nedenlerle işten çıkarmalar engellenmelidir. Haklarında yargı kararı olmamasına rağmen hukuksuz şekilde KHK'larla ihraç edilenler işlerine iade edilmelidir. Grev erteleme adı altında uygulanan grev yasaklarına son verilmelidir. İş güvencemizin son kalesi olan kıdem tazminatımıza el uzatılmamalıdır. Taşeron işçilerin kadroya alınmasında yaşanan eşitsizliklere ve ayrımcılıklara son verilmelidir" diye konuştu.

Mersin Kadın Platformu adına konuşma yapan Zübeyde Akpınar da, varlığı emekle yoğrulmuş ve hep görünmez kılınmış kadınların, yaşamın her alanında egemen sınıfların ve erkek egemen toplumların sömürüsünden kurtulamadığını kaydetti.

Miting alanında 1 Mayıs bildirimizi dağıttık ve işçi gazetesinin satışını yaptık.

ANNELERDEN  OTURMA EYLEMİ

Konuşmaların sonlanması ile onlarca tutuklu annesi platform yanında sloganlar atarak oturma eylemi yaptı. Anneler oturma eylemini sonlandırdıktan sonra sloganlar eşliğinde alandan ayrıldı.

Etkinlik Mustafa Özarslan'ın şarkıları ile son buldu.

1 Mayıs 2019

Yeni İşçi Dünyası/Mersin


 

 

Paylaş