MERSİN DE 8 MART

Mersin Kadın Platformu ve Kadınlar Birlikte Güçlü oluşumu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Mücadele Günü dolayısı ile Pozcu Kushimato Sokağında "Haklarımızın peşindeyiz. Bir daha eksilmeyeceğiz!” şiarı ile yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ve HDP Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Emine Şilan Yüksekkaya'nın yanı sıra, onlarca kadın örgütü temsilcileri ve birçok kadın katıldı. Barış Meydanı'nda biten yürüyüşte, "Hayatımızdan mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz!" "Vardık var olacağız!", "Direnerek güçleneceğiz!" pankartları  taşındı.  "Direne direne kazanacağız!, Jın jiyan azadi!, Kadın yaşam özgürlük!" sloganları atıldı. Yürüyüşte polis yoğun güvenlik önlemleri almıştı.

Barış Meydanı'na ulaşan kadınlar halaylar eşliğinde zılgıtlar çekerek erbaneler çaldı. 

Platform adına açıklama yapan Öznur Keleş, kadın haklarının ve kazanımlarının tehdit altında olduğunu belirterek, kadın üzerinde yaşanan şiddetin ve cinayetlerin bizzat devlet eliyle yapıldığını söyledi. Keleş, "Yaşam alanlarımızı daraltarak bizi eve hapsetmeye çalışanlara ve işsiz bırakarak itaate zorlayanlara karşı mücadelemize devam ediyoruz. Fabrika önünde yüzlerce gündür direnen Flormar işçisi kadınlar başta olmak üzere, birçok yerde direnen işçi kadınlarla sendikal mücadelemize devam ediyoruz. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi yasası, aileyi dağıttığı, erkeği mağdur ettiği gerekçesiyle değiştirmek isteyenlere haksız tahrik indirimlerine hız kesmeden devam eden eril yargı mekanizmasına ve yaşam tarzı bahanesiyle kadın cinayetlerine meşru gösterenlere karşı var gücümüzle mücadele etmeye devam ediyoruz" dedi. 

Açıklamanın ardından kadınlar halaylar çekerek, sloganlar eşliğinde etkinliklerini bitirdi. 

Erkek egemen kapitalist sistemde kadınların gerçek anlamda özgürleşmesi mümkün değil. Bugün kadınların özgürlükleri için mücadele etmeleri yer yer hayatlarına mal olsa da, kadının özgürleşmesinde olumlu gelişmeler de oluyor.

Kadınların gerçek kurtuluşu, üretim araçları üzerinde özel mülkiyetin ortadan kalktığı, kadınların üretimde yerini alarak, erkeklerden bağımsız ayakta durabileceği bir toplumsal sistem olan sosyalist sistemde mümkündür. Bunun için kapitalist sistemin reformlarla değil, devrimle ortadan kalkması gerekir.

Yaşasın 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Mücadele Günü!

Kahrolsun erkek egemen kapitalist sistem!

9 Mart 2019

Yeni Kadın Dünyası/Mersin

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş