KRİZE KARŞI MİTİNG

“Yoksullaşmaya, işsizliğe, güvencesizliğe karşı birlikte mücadeleye!” şiarıyla Kamu Emekçileri Konfederasyonu İstanbul bölge mitingi, 22 Aralık Cumartesi Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapıldı. Mitinge DİSK, TMMOB, TTB başta olmak üzere siyasi partiler, demokratik kurumlar katıldı. 

Miting için işçiler, emekçiler Bakırköy Dikilitaş’ta toplandı. Kortej oluşturan gruplar İncirli Caddesi’nden sloganlarla Özgürlük Meydanı’na yürüdü. 

Polis İncirli Caddesi’nde oluşturduğu iki kontrol noktasında üst araması ve döviz kontrolü yaptı. İncirli Caddesi’ne çıkan ara sokaklar demir bariyerlerle kapatıldı.

Kurumlar adına açıklamayı KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen okudu. 

“Bizler için krizin anlamı OHAL’i kalıcı hale getiren otoriter baskıcı rejimle, kutuplaştırma siyaseti ile temel haklarımıza göz dikilmesidir.” 

“Elektrik, doğal gaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamların geri alınması, işten çıkarmalara, ücretsiz izinlere son verilmesi, ücretlerdeki erimenin telafi edilmesini, asgari ücretin net 2 bin 800 TL olarak belirlenmesi ve vergi dışı bırakılması, vergi adaletsizliğine son verilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı, emekten yana hesap verebilir demokratik bir bütçe, toplusözleşmelerin yenilenmesini, emeğin haklarını yok eden KHK’lerin sonuçlarıyla birlikte iptal edilmesi ve işten atılanların geri alınması” taleplerinin dile getirildiği açıklamada, şu çağrı yapıldı: “Toplumun emeğiyle geçinen çoğunluğunu korumayı esas alan taleplerimizin hayat bulmasının tek yolu emek karşıtı, sermaye dostu bu bozuk düzenin değişmesi ile mümkündür. Sağlam tek bir çarkın olmadığı bu düzeni değiştirmek, krize karşı emeğin haklarını savunmak için omuz omuza vermeye devam edeceğiz.”

KHK’larla ihraç edilen, İstanbul’un çeşitli bölgelerinde direnişte olan kamu emekçileri alkışlar eşliğinde sahneye çıktı. KHK direnişçileri adına Nuray Şimşek konuştu.

“İstanbul’un her sokağında sesini çıkartan direnişimize Mezopotamya’dan, Anadolu’dan, Paris sokaklarından ve bütün coğrafyalardan yükselen bilincin parçası olarak devam ediyoruz. Bizi işsiz bırakan yeryüzü tanrılarına sesleniyoruz; Bu güne kadar hiçbir diktatör karşısında eğilmeyen başlarımız hala dimdik. Bizi gözaltılar tutuklamalar yıldıramıyor. Özgürlüğümüz ve onurumuz için direnmeye devam ediyoruz. Yüksek yüksek tepelere kurdukları saraylarda oturanlar bilmeli ki onları utanç müzesinde sergileyeceğiz. O kara paraları onları kurtaramayacak. İşimizi bugünümüzü ve geleceğimiz geri alacağız. Son arkadaşımız işine dönene ve ağlayan son çocuk gülene kadar pes etmeyeceğiz. Krallar tarihe gömülecek. Kahkahalarımız kalacak KHK’ler gidecek. Zafer direnen emekçinin olacak.”

Ortak metni Flormar işçisi Nurhan Güler ve 3. Havalimanı işçisi Özgür Karabulut okudu.

“Siz saraylarda ejder suyu içip saltanat sürerken ekmeği küçülen halk krize sessiz kalmayacak! KHK’lerle, sorgusuz sualsiz ihraç edilen, açığa alınan emekçiler sessiz kalmayacak! İş cinayetleri ve kölece çalışma koşulları altında emekleri sömürülen başta 3. Havalimanı işçileri başta olmak üzere işçiler krize karşı sessiz kalmayacak! Üniversitelerden ayrılan bütçe azalırken, geleceksizlik kaygısı her geçen gün artan gençler krize sessiz kalmayacak! Bir ömür çalışıp, üç kuruş emekli maaş da krizle birlikte eriyen emekliler krize sessiz kalmayacak.”

Miting, Bandista grubunun seslendirdiği Türkçe ve Kürtçe müzikler eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

Krizi yaratan kapitalist sistemdir. Kapitalist sistem işçi sınıfı önderliğinde devrimler ile yok edilmediği sürece krizler olacaktır.

Krizi yaratanlara, krizin faturasını ödetmek için mücadele etmeli örgütlenmeliyiz.

Kriz, savaş, yıkım: İşte kapitalizm! Kapitalizmi yıkalım!

Yürüyüş ve miting alanında Yeni İşçi Dünyası’nın Aralık sayısının satışı ve dağıtımı yapıldı.

22 Aralık 2018

 

 

Paylaş