KORONA ve KAPİTALİST SİSTEME İNAT!

YAŞASIN DEVRİMCİ 1 MAYIS

2020 yılının Korona virüsünün yaratmış olduğu korkulu günlere rağmen Almanya Nürnberg şehrindeki devrimciler sokaklara çıkarak “Yaşasın devrimci 1 Mayısı”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” seslerini yükseltiler. Mitinge katılanlar azlardı, ama gökyüzünün mavilikleri altında inançlıydılar.

Devrimci gelenek Korona krizli günlerde de sürdürüldü. Meydanda kapitalizm, yapılan konuşmalarda ve atılan sloganlar ile bir kez daha lanetlendi. Dağıtılan bildirilerde “Krizin adı Kapitalizmdir. Korona’ya devlete ve sermayeye karşı dayanışma” talebi yerindeydi.

Güne uygun bir pankartta yer alan “Sağlık alınıp satılan mal değildir! Hasta sistemi bertaraf edelim!” yazılıydı.

Güne uygun bir başka pankartta “Kapitalizm insanların nefesini kesen ve temelimi tahrip eden bir virüstür.” Korona’ya rağmen sınıf mücadelesini yükseltme talebi de haklıydı. Tam da bu talep dünyada tüm sömürücülerin/parazitlerin Korona’yı da kullanarak sosyal barış palavralarına iyi bir cevaptı.

Miting sistemin sınırların dışına çıkmaya da bir cevaptı. Sistemin bizden istediği her şeyi yapmaya hazır koyunlar olmadığımıza da bir kez daha hatırlattı.

Mitingde okunan mesajlarda sağlık çalışanlarıyla dayanışma seslendirilirken “alkışlama ile kira ödenmiyor” pankartı ilginç bir mizah ihtiva ediyordu. Yani sağlıkçıları alkışlamak karın doyurmuyor. Kendini riske atan bu insanlar daha fazla kazanmayı hak ediyor. Göçmenlerle dayanışma, süren savaşları lanetleme ve uygulanan her türlü bölgesel ambargolara son verilmesi talepler arasındaydı.

Her türlü ırkçılığa ve özelliklede yerli Alman ırkçılığına karşı yükseltilen ses yabancılarla dayanışmayı haykırıyordu.

Mitingde yabancı sayısının azlığı dikkat çekiciydi, ama olumlu olan katılan Alman gençlerinin gelecek vadediyor olmasıydı.

Bu ve buna benzer çeşitli ülke ve şehirlerdeki 1 Mayıs eylemlerine gönderilen selam sınıf kavgasının tatil edilme lüksünün olmadığına bir mesajdı. Sömürücüler için bulunmaz bu fırsat olan bu durum sömürü ve talanı daha da azgınlaştıracaktır.  Korona krizinin tüm yükü emekçilerin sırtına yıkılacağı gün gibi ortadadır.

Kavgaya devam 1 Mayıslara devrimci ruh ile selam! Selam olsun değer üstüne değer yaratana!

Günün kutlu olsun!

Unutulmasın er ya da geç tüm parazitler yok olacak! 1 Mayıslar yaşayacak ve devrimciler ona hep devrimci ruh katmaya devam edeceklerdir.

01 Mayıs 2020

Nürnberg’den Yeni Dünya İçin Çağrı okuru

Paylaş