KAZA DEĞİL CİNAYET!

Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde tarım işçilerini taşıyan kamyonetle süt tankerinin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 15 kişi öldü.

Kaza sabah saat 05.30'da Gölmarmara'ya bağlı Hacıveliler Köyü yakınlarında meydana geldi. Bir süt tankeri ile bağa asma yaprağı toplamaya giden tarım işçilerini taşıyan kamyonet çarpıştı. Kazada, 13’ü kadın olan kamyonetin kasasında bulunan tarım işçisi 15 kişi yaşamını yitirdi, 2 kişi yaralandı.

Tarım işçileri, minibüs ve otobüs yerine ucuz olduğu için traktör, kamyonet kasalarında taşınıyor. Günde 40-50 TL yevmiye karşılığında 11 saat çalıştırılıyorlar.

Tarım işçileri kamyonet kasalarında ölüme yolculuk ediyor.   Hiçbir sağlık ve sosyal güvencesi olmayan işçiler ucuz işgücü olarak kullanılıyor. İşçilerin barınma, çalışma şartları sağlıklı değil. Onlar ancak adına kaza denilen gerçekte cinayetlerle gündeme geliyorlar.

Türkiye’de iş cinayetleri ve işçi ölümlerinde ilk sıralardan birini tarım iş kolu alıyor. 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’ne göre, işçi ölümlerinin yoğunlaştığı dört sektör arasında tarım sektörü de var. Diğer sektörler, inşaat, taşımacılık ve ticaret-büro işkolları olarak sıralanıyor.

2015 yılının ilk altı ayında 646 işçi yaşamını yitirdi. İşçilerin en çok trafik-servis kazalarında, düşme, ezilme-göçük nedeniyle yaşamını yitirdiği belirlenmiş. Yalnızca Mayıs ayında trafik-servis kazası nedeniyle 48 kişinin yaşamını yitirdiği kayda alınmış. Manisa’da yaşanan kazayla birlikte bu sayı 63’e yükselmiş oldu.

Mayıs ayında iş kazalarında 12 kadın, 149 erkek işçinin yaşamını yitirdiği kayıtlara geçildi.

2015 yılında tarım iş kolunda yaşamını yitiren işçi sayısı ise 190 oldu.

Son 10 yıl dikkate alındığında bu yılın Mayıs ayı sonuna kadar tüm iş kazalarında ölen işçilerin sayısı ise kayıtlara 13 bin 569 olarak geçti. 

Ne kader, ne fıtrat!

İş cinayetleri, işçi ölümleri ne kader, ne fıtrattır.  İş cinayetlerinin temel nedeni yeterli güvenlik önlemi almadan işçileri aşırı kâr uğruna çalıştıran kapitalistlerdir. Maliyet oranını düşürmek, daha fazla kâr etmek isteyen kapitalistler; tarım işçileri örneğinde olduğu gibi işçilerin canına önem vermezler. Onlar için önemli olan kazanacakları paradır.

İnsanın paradan önce geldiği, insanın merkezde durduğu tek sistem sosyalizmdir. Sadece bu açıdan bakıldığında sosyalizm için mücadele etmeye değer!

07.07.2015

Paylaş