KARTAL’DA 1 EYLÜL MİTİNGİ

İstanbul Kartal’da 1 Eylül'de “Dünya Barış Günü”  vesilesiyle “Savaşa karşı barış, kayyuma karşı halk iradesi” şiarıyla, “İstanbul Emek, Barış, Demokrasi Güçleri” tarafından bir miting düzenlendi. Miting için gelen kitle Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi önünde toplandı. Sendikalar, meslek örgütleri, siyasi partiler, devrimci kurumlar kortejler oluşturarak Kartal Meydanı’na yürüdü.

1 Eylül mitingine ortak katılmak için Avrora Kolektifi, KöZ, Söz ve Eylem ile eylem birliği yaptık. Eylem birliği doğrultusunda, en önde kurumların imzasının yer aldığı, “Halklara karşı savaşa, sınıflar arası barışa hayır!” pankartı taşındı. Ortak pankart arkasında sırasıyla Avrora Kolektifi, Söz ve Eylem, KöZ ve biz yürüdük.  Biz “Gerçek barış devrimle gelir!” pankartı taşıdık. Kendi flamlarımızın yanı sıra ICOR flamaları da taşıdık.

Ortak belirlenen; “Barış için tek yol devrim!, Savaşa karşı sınıf savaşı!, Milli zulme son, Kürt ulusuna özgürlük!, Yaşasın devrimci dayanışma!” sloganları yanı sıra kendi sloganlarımızı haykırdık. Miting alanında YDİ Çağrı sayı 196’nın satışını yaptık.

Mitingde, Tertip Komitesi adına Atilla Özdoğan konuştu. Görevinden alınarak yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Ahmet Türk’ün mesajı okundu. 

Ortak basın metnini sanatçı Orhan Alkaya ile Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı okudu. Mitingde Gölgedekiler, Koma Çiya sahne aldı.

Mitinge katılım zayıftı. Miting meydanı dolmadı. Sendikaların, meslek örgütlerinin katılımı sönüktü.

Eylem birliği kortejinde öne çıkan nokta, barışın devrim ile geleceği, kurtuluşun devrimden geçtiği vurgusuydu.

Dört grubun eylem birliği yapması, ortak pankart arkasında yürümesi ve mitinge katılması, ortak sloganlar atması çok olumlu bir adımdır ve sürdürülmelidir. 

 

  

Paylaş