KADINLAR KRİZE, SAVAŞA, ŞİDDETE KARŞI ALANLARDAYDI!
İstanbul 8 Mart Kadınlar Platformu çağrısıyla, “Özgürlüğümüz için direnişteyiz! Krize, savaşa ve şiddete karşı alanlardayız” şiarıyla Bakırköy Halk Pazarında miting düzenlendi.

Bakırköy/İncirli Marmara Forum AVM önünde saat 12.00 de toplanan kadınlar, saat 13.30 da miting alanına doğru yürüyüşe geçti. Çeşitli  grup ve örgütlerin katıldığı mitinge yürüyüş güzergahı boyunca kadınlar slogan atarak, taleplerini haykırdılar. 

Biz de Yeni Kadın Dünyası olarak, pankartımız “İster “Cumhur” ister “Millet” bize kalan yine sömürü, yoksulluk, şiddet!” pankartı ve flamalarımızı taşıyarak, sloganlarımızla yürüdük. Toplanma alanında “8 Mart 2019 – Düzen Partilerine Oy Yok!” başlıklı bildirilerimizin dağıtımını yaptık.

Miting, kürsüden tek tek içeri giren kadın grup ve örgütlerin isimlerinin okunması ve selamlanması ile başladı. Platformun basın metninin Türkçesi ve Kürtçesi okundu. Basın metninde; kadınların hayatın her alanında üretmesine ve toplumun yarısını oluşturmasına rağmen, paylarına düşen eşitsizlik, şiddet, sömürü, taciz, tecavüz olduğu, buna karşı sessiz kalmamak ve mücadele etmek için bir kez daha bir araya gelindiği vurgulandı. Aynı zamanda 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde, kadınların söz hakkının olduğu ve taleplerini öne çıkaracağı bir yerel seçim olması gerektiği; istihdamda yok sayılan kadın emeğinin karşısında, eşit işe eşit ücret taleplerinin yükseltileceği, ev işlerinin toplumsallaştırıldığı, kreşler, yemekhaneler ve çamaşırhaneler kurulması gerektiği, aynı zamanda 8 Mart’ın tüm dünyada kadınların ortak mücadele günü olduğu bir gün olması dolayısıyla, 8 Mart’ın ücretli izinli gün ilan edilmesi gerektiği vurgulandı.

Basın metninden sonra müzik gurubu güzel ezgileriyle kadınları coşturdu.  Figen Yüksekdağ ve Sebahat Tuncel'in gönderdiği mesaj okundu. HDP Eş Başkanı Pervin Buldan bir konuşma yaptı. Konuşmasında; herkesin bir ittifak peşinde olduğunu, fakat HDP’nin ittifakının, AKP ittifakı gibi olmadığını, bu ittifakın adı kadın ittifakı, Türk’ü, Kürd’ü Ermeni’si,  vb’nin ittifakı olduğunu, bu ittifakın barış ittifakı olduğunu söyledi.

Pervin Buldan’ın konuşmasından sonra miting sona erdi.

3 Mart 2019

 

Paylaş