İSTANBUL’DA SOYKIRIM ANMALARI

Ermenilere yönelik soykırım 103. yıldönümünde İstanbul’da çeşitli anmalar düzenlendi.

SULTANAHMET:
Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı İHD Komisyonu, 24 Nisan 1915’te İstanbul’da gözaltına alınan Ermeni aydınlarının tutulduğu, o zaman hapishane olan, şimdi müze olan Sultanahmet’te bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi önünde bir anma düzenlemek istedi.
Polis, pankartlarda yer alan ‘Soykırım’ kelimesinin kullanılmaması halinde açıklamaya izin vereceklerini belirtti ve pankartlara el koydu. Polis açıklamaya katılmak üzere alanda bulunan basın mensupları dahil herkese GBT uygulaması yaptı. 3 kişi gözaltına alındı.

ŞİŞLİ ERMENİ MEZARLIĞI/SEVAG ANMASI
Sevag Balıkçı Ermeni Soykırımının 96. yıldönümü olan 24 Nisan 2011’de, zorunlu askerliğini yaptığı sırada Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla “kazara” öldürüldü. Sevag Balıkçı Şişli Ermeni Mezarlığında bulunan kabri başında anıldı. 
Dini törenden sonra Nor Zartonk adına kısa bir konuşma yapıldı.
“Bugün Sevag’ın ırkçı saiklerle aramızdan alınışının 7. Yılında mezarı başındaydık. Sevag’ı unutacağımızı, adalet talep etmekten vazgeçeceğimizi, hayatımıza hiçbir şey olmamış gibi devam edeceğimizi düşünenler yanılıyorlar. Nasıl ki 103 yıl önce öldürülen atalarımızı unutmadıysak Sevag Balıkçıyı da unutmayacağız, onun için mücadele etmeye devam edeceğiz. Ve yalnızca Sevag Balıkçı için değil; Maritsa Küçük için Hrant Dink için mücadele etmeye davam edeceğiz, Yeni Sevag Balıkçı’lar yeni Maritsa Küçükler olmasın diye sesimizi yükseltmeye bizi mahkum ettikleri adaletsizliğe karşı savaşmaya devam edeceğiz. Bugün bizleri yalnız bırakmadığınız, burada bizimle birlikte adalet talebimize ortak olduğunuz için hepinize teşekkür ederiz.” 
Sevag’ın annesi ve babası yaptıkları kısa konuşmada “adalet” talebini yinelediler.
Sevag anmasında polis yoğun önlem aldı. Anmaya gelenler aranarak mezarlığa alındı. Aile üzerinde baskı kurularak Soykırım kelimesinin telafuz edilmemesi istendi.

SOYKIRIM ANMASI/TÜNEL
Soykırım kurbanlarının anması saat 19.15 de Tünel Meydanında yapıldı.
24 Nisan Anma Platformu tarafından, düzenlenen anmada, soykırımda katledilen aydın, yazar, şair, sanatçı, gazetecilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin fotoğrafları açıldı. Yere serilen pankartların üzerine karanfiller konuldu. Mumlar yakıldı. Soykırımda katledilen Ermeni aydınların isimleri okundu. Ermenice ağıtlar çalındı. 
24 Nisan Anma Platformu adına basın açıklaması okundu.
Bu yıl soykırım anmalarında devletin sergilediği tutum, soykırımın sürdüğünü, soykırımcı zihniyetin varlığını koruduğunu gösteriyor.
Soykırımın 103 yılında da taleplerimiz aynı:
Soykırımla yüzleş!
Soykırımı tanı!
Özür dile!
Tazmin et!

24 Nisan 2018

 

Paylaş