İSTANBUL’DA NEWROZ

İstanbul’da Newroz “Newroz direniştir, faşizme karşı halkların baharıdır” şiarıyla Bakırköy Halk Pazarında kutlandı.

Üç arama noktasından geçilerek varılan alanda ve çevresinde polis yoğun önlem aldı. Arama noktalarında polis gelenlere her türlü zorluğu çıkardı. Sarı, kırmızı, yeşil renklerden oluşan puşi, Selahattin Demirtaş’ın atkısı, dergiler, gazeteler, flamalar, pankartlar keyfi bir biçimde alana alınmadı. YDİ Çağrı sayı 190’nı, iki arama noktasından kontrol edilerek geçirmemize rağmen, üçüncü arama noktasında keyfi olarak “burası gazete satış alanı değil” denilerek içeri alınması engellendi. Biz de bir diğer arama noktasından geçerek dergimiz ile birlikte alana girdik.

Newroz alanına girerken oluşturulan arama noktalarında ve miting bitiminde toplam 60 kişi gözaltına alındı.

Partizan flamaları İbrahim Kaypakkaya resimleri gerekçe gösterilerek alana alınmadı.

Newroz kutlaması  1 dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Kurumların ortak hazırladığı Newroz metni Kürtçe, Türkçe okundu.  

“O halde vazgeçmek yok, o halde yılmak yok, o halde geri adım atmak yok. Çünkü Newroz ateşi halkların özgürlüğe adağıdır. Biz yoksullar, işçiler, emekçiler, dili-sözü yasaklılar... Susturulmak için sürekli OHAL’Iere maruz bırakılanlar; biz; alınterinden başka zenginliği olmayan sade insanlar; biz; kimliği yüzünden olağan suçlu ilan edilenler; biz; her dilden her dinden rengârenk yurttaşlar bu zulüm düzenini yıkacağız. Taleplerimizi Newroz'dan 1 Mayıs'a hep birlikte taşıyacağız. Pankartlarımızı Newroz alanlarından 1 Mayıs alanlarına dalgalandıracağız. Söz veriyoruz. Bütün mücadele alanları bizim şarkılarımızla coşacak. Çünkü Newroz kardeşlik halayıdır; isyanın ateşidir. Yakın ateşi, kurun özgürlüğün halayını.” 

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik Kürtçe bir konuşma yaptı. 

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit yaptığı konuşmasında, Afrin savaşını eleştirdi. Koçyiğit “Gün mücadele günüdür. Gün faşizme karşı el ele, omuz omuza durma günüdür. Siz burada oldukça, siz bu meydanları doldurdukça birileri ah ediyor” dedi. 

Tutuklu HDP vekilleri ve siyasiler adına  ortak açıklama okundu. Ortak açıklamada Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Leyla Güven, Sebahat Tuncel, Mehmet Aslan ve Ayla Akat Ata’nın imzası yer aldı. “Kürt halkının varlığına ve özgürlüğüne yönelik saldırılar yapılmaktadır. Kürtlerin statü elde etmesi AKP ve MHP ile engellenmek istenmektedir. Eğer Kürtler birlik olursa kazanımları da büyük olacaktır. Newroz bunun için bir başlangıç olmalı. Mutlaka kazanacağımızın sözünü veriyoruz.”

Tutuklu bulunan HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu’nun gönderdiği mesajı okundu.  “Tarih bize gösterdi ki insan güzellikten vazgeçemez. Bu toprağı doğasıyla kurutmaya çalışıyorlar. Özgürlük yok, barış yok, adalet yok, refah yok, sağlık yok, sosyal güvenlik yok, iş yok mutluluk yok. Ancak bizler umutsuzluğa kapı açmamalıyız. Türkler, Kürtler, Araplar, Gürcüler, Rumlar, Aleviler, Sünniler, Ezidiler, Ermeniler tüm halklar olarak bunu yeniden başarabilir. Hepinizin Newroz’u kutlu olsun.”  

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de bir konuşma yaptı.   

Temelli, “Bu savaşı ancak halklar durdurabilir, emekçiler durdurabilir. Bu savaşa ancak bizler dur diyebiliriz, yan yana gelerek mücadelemizi yükselterek durdurabiliriz.” dedi.

Newroz’da Grup Vardiya, Gülseven Medar, Koma Gulên Xerzan sahne aldı.  

Newroz alanında flamalarımızı açtık, YDİ Çağrı sayı 190’nın satışını yaptık.

Savaşa, Ohal’e, azdırılan faşizme, operasyonlara, baskılara rağmen; Newroz kutlamasına onbinler katıldı. Newroz kutlaması coşkulu geçti.

21 Mart 2018

 

Paylaş