İSTANBUL’DA 8 MART MİTİNGİ

İstanbul'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi 5 Mart Pazar günü Bakırköy’de yapıldı.

Aralarında Yeni Kadın Dünyası’nın da olduğu kadın kurumları Bakırköy İncirli Dikilitaş mevkiinde toplandı. Polis toplanma noktası ile mitingin yapıldığı Özgürlük Meydanı arasında iki  arama noktası oluşturdu. Yürüyüşün yapıldığı cadde ile Özgürlük Meydanı polis bariyerleriyle kapatıldı.  

Arama noktasından geçen kadınlar kortejler oluşturdu.

Kortejin en önünde İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nun Kürtçe ve Türkçe "Yaşam hakkımız, özgürlüğümüz, bedenimiz, emeğimiz için hayır!" pankartı taşındı. Kortej kurarak yürüyen kadın kurumları: Anarşist Kadınlar, Feministler, Sosyalist Kadın Meclisleri, Nar Kadın Dayanışması, İmece, Demokratik Alevi Kadın Hareketi, Demokratik Kadın Hareketi, TJA, HDK Kadın Meclisi,  FKF'li Kadınlar, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, DİSK, KESK ve TMMOB'lu kadınlar, UİD-DER Kadın Meclisi, Kampüs Cadıları, Kadın Komünü, İlerici Kadın Meclisi, Üniversiteli Kadın Kolektifi, AKA-DER Kadın Faaliyeti, Halkevci Kadınlar,  ÖDP'li Kadınlar, Emepli Kadınlar, DSİP’li Kadınlar.  

Yeni Kadın Dünyası olarak “İşine gelsin gelmesin yeni Ekimler kadınlarla gelecek!” pankartı ve flamalarımızı taşıdık. Attığımız sloganlardan bazıları:

 “Yaşasın 8 Mart, yaşasın kadın dayanışması! Kahrolsun erkek egemen kapitalist sistem!, Cinsel ulusal sınıfsal sömürüye son!, Jin jiyan azadi!, Erkek vuruyor devlet koruyor!, Susma haykır kadına şiddete hayır! Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun!”

Miting saygı duruşu ile başladı. Tutuklu bulunan DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın mesajları okundu.

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu’nun ortak basın açıklaması Türkçe ve Kürtçe okundu.

KHK ile ihraç edilen ve Kadıköy'de direnişte olan Betül Celep, Kadınlar Birlikte Güçlüdür Platformu adına Selin Top, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Keresteciğlu, LGBTİ İstanbul Dönem Sözcüsü Kıvılcım Arat, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Gülsüm Kav, Barış Anneleri Meclisi'nden Bediha Gökyüz konuşma yaptılar.

Nar Kadın Topluluğu, kadın müzik topluluğu Sarya şarkılar seslendirdi.

Miting Rojda'nın konseriyle son buldu.

Mitingde yapılan konuşmalarda, taşınan pankartlarda “Hayır” vurgusu öne çıktı.  Yer yer çözüm olarak, her şeye deva “Hayır” propagandası yapılması pusulanın şaşırılmasıdır. Kadınların kurtuluşu “Hayır”da değil sosyalizmdedir…

Miting alanında YDİ Çağrı sayı 186’nın satışı yapıldı.

5 Mart 2017

Yeni Kadın Dünyası

Paylaş