İSTANBUL’DA 1 MAYIS

İstanbul 1 Mayıs’ı sıkıyönetim koşullarında karşıladı.

Taksim’e çıkan bütün yollar, sabahın erken saatlerinde araç trafiğine kapatıldı. Metro çalışmadı. Metrobüs, otobüs seferleri iptal edildi. Sadece Avrupa yakasında Cevizlibağ Beylikdüzü arasında Metrobüs çalıştı. Vapur seferleri iptal edildi.

Anadolu yakasından işçileri, emekçileri taşıyan otobüslerin Avrupa yakasına geçişine izin verilmedi. Avrupa yakasında bir dizi yerde otobüslere müdahale edildi.

Bütün önlemlere rağmen Beşiktaş, Şişli’ye ulaşmayı başaran insanlara polis müdahale etti.

Beşiktaş, Fulya, Okmeydanı, Zincirlikuyu, Ayazma Deresi, Zeytinburnu, Şişli Kurtuluş’ta toplanan gruplara polis müdahale etti. Polis ile gruplar arasında çatışma yaşandı.

Resmi rakamlara göre 203 kişi, ÇHD’nin oluşturduğu kriz masasına göre 354 kişi gözaltına alındı. 24 kişi yaralandı.

Mecidiyeköy, Şişli, Taksim, Tarlabaşı’nda caddeleri, sokakları demir bariyerlerle kapatan polis insanların geçişine izin vermedi. İşe, evine gitmek isteyen insanlarla polis arasında yer yer tartışma yaşandı.

1 Mayıs sabahı Şişli DİSK Genel Merkezi önünde Nakliyat İş Sendikası üyesi bir grup işçi toplandı. Saat 12.00’ye doğru Halasgargazi Caddesi inen grup yürüyüşe geçti. Barikat kuran polis grubun yürümesine izin vermedi. Uzun bir bekleyişin ardından basın açıklaması yapan grup dağıldı.

2015 1 Mayıs’ında devlet geçen yıllarla karşılaştırıldığında çok daha yoğun önlem aldı. Okmeydanı tamamen abluka altına alındı. Okmeydanı’nda devrimci gruplar ile polis arasında yoğun çatışma yaşandı.

Beşiktaş’a ulaşmaya çalışan insanlara Zincirlikuyu, Fulya’da müdahale edildi. Beşiktaş’a çok sayıda insanın ulaşması engellendi.

Avrupa yakasında Beşiktaş, Şişli’ye ulaşmaya çalışan işçilere, emekçilere yollarda müdahale edildi.

Faşist devlet, AKP hükümeti, olağanüstü önlemlerle, faşist terörle İstanbul’da Taksim alanında 1 Mayıs’ın kutlanmasını engelledi. Ne zamana kadar?

Bugünkü güçler dengesinde, sınıf mücadelesinin geriliği sonucu, işçi sınıfı bilinçli, örgütlü olmadığı için egemenlerin koyduğu yasak, parçalanıp atılamadı. Ancak o günlerde gelecek! İşçi sınıfı fabrika fabrika bilinçlenecek, örgütlenecek, egemenler arasındaki dalaşta taraf tutmayacak, bağımsız kendi siyaseti doğrultusunda sınıf mücadelesi verecektir.

İşte o zaman çanlar kapitalistler için çalacak, egemenlerin koyduğu yasaklar parçalanıp atılacaktır. Görev bunun için çalışmaktır.   

YDİ Çağrı çalışanı ve okurlarının bir bölümü Şişli, bir bölümü Beşiktaş’ta toplanan gruplarla birlikte hareket etti.

 

Paylaş