İSTANBUL MALTEPE’DE 1 MAYIS

İşçi sınıfının birlik mücadele dayanışma günü 1 Mayıs’ta İstanbul Maltepe’de onbinlerin katılımıyla miting yapıldı.

Miting için İdealtepe sahil, Kartal-Cevizli yönü ve Feyzullah Caddesi olmak üzere 3 kolda toplanan sendika, siyasi parti, demokratik kitle örgütü ve devrimci kurumlar kortej oluşturarak miting alanına yürüdü. 
Biz İdealtepe sahil kolunda toplandık. “Gücüne güven, mücadeleyi eline al! İşçiler Örgüt…Lenin!” pankartı arkasında kortej oluşturduk. Kortejimizde ICOR flamaları, YDİ Çağrı flamaları, Yeni Kadın Dünyası flamaları taşıdık. Miting alanına kadar sloganlarımızı haykırdık. Toplanma yerinde ve miting alanında 1 Mayıs bildirimizi, Yeni İşçi Dünyası Nisan sayısını dağıttık. YDİ Çağrı sayı 191’in satışını yaptık.

Mitingde, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, TTB Başkanı Raşit Tükel konuştu.  Konuşmaların ardından   kurumlar adına ortak bildiri Türkçe ve Kürtçe okundu.

Genco Erkal, Rutkay Aziz şiirler okudu. DİSK Korosu şarkılar ve marşlar seslendirdi. Yasemin Göksu, Rewşan Çeliker, Faruk Demir, Erdal Güney sahne aldı.

Miting alanına kortejlerin girmesi oldukça uzun sürdü. Üç yürüyüş kolu olmasına rağmen alana bir noktadan giriş yapılması bu durumda etkili oldu. Alana gelen kitlenin önemli bir bölümü çimenlik alanda oturdu.

Alana kortejlerin girişi sürerken miting programı başlatıldı. Bir yandan kortejlerin girişi sürerken diğer yandan alandan çıkışlar başladı..

Her şeye rağmen onbinlerce insanın 1 Mayıs’ta bir araya gelmiş olması, taleplerini haykırmış olması olumludur.

1 Mayıs 2018

Paylaş