İLGİNÇ ŞEYLER OLUYOR!

18 Haziran Salı günü Abdullah Öcalan ile avukatları görüşüyor.
Aradan iki gün geçiyor, görüşme hakkında, Öcalan’ın mesajının olup olmadığı hakkında bir açıklama yapılmıyor.
Açıklama yapılmayınca, Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan Abdullah Öcalan ile 20 Haziran’da görüştürülüyor.
Ali Kemal Özcan görüşmeden sonra basın toplantısı yapıyor. Toplantıyı AA, İHA, DHA izliyor. Özcan, Öcalan’ın el yazısı ile yazdığı mektubu paylaşıyor. Görüşme hakkında bilgi veriyor.
Avukatlarının Öcalan ile iki gün önce görüşme yaptığını, Öcalan’ın avukatlara savcılık üzerinden teslim edilen mektubu açıklanmayınca, Öcalan'ın isteği üzerine kendisi ile görüştüğünü anlatıyor.
Öcalan’ın 23 Haziran seçimine yönelik mesajı, AA ve İHA tarafından servis ediliyor.
Bu gelişmeler ardından saat 22.15 sıralarında Öcalan'ın avukatları adına Asrın Hukuk Bürosu'nun sosyal medya hesabından "18 Haziran'da İmralı'da müvekkilimiz Abdullah Öcalan ile gerçekleştirdiğimiz avukat görüşmesinin detayları ve bugün basında yer alan haberlerle ilgili detaylı bir yazılı açıklamayı mevcut planlamamız doğrultusunda yarın (21 Haziran 2019) kamuoyunun bilgisine sunacağız" mesajı paylaşıldı.

Öcalan'ın el yazılı mektubu şöyle:
"Kamuoyuna duyuru;
Son ölüm oruçları ve açlık grevlerinin sona ermesi vesilesi ile kullanmak durumunda kaldığım şahsi inisiyatifim konusunda, olası gelişmeleri de dikkate alarak bu açıklamayı yapma ihtiyacı duydum.
Çözüm sürecine ilişkin daha derinleştirilmiş ve netleştirilmiş bir tutumdan bahsettim. Mevcut gelişmelere bu perspektiften baktım. Çözüm sürecine damgasını vuran ve Türkiye'nin geleneksel iklimini aşmayan, dolayısıyla sürekli çatışmacı ve kutuplaştırıcı üslubun başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplamsal sorunları ağırlaştırdığı ortaya çıkmış bir sonuçtur. Cumhur ve Millet ittifaklarının bu gerçekliğine karşılık HDP'de ifadesini bulan demokratik ittifak ve bağlantılı demokratik müzakere opsiyonu çözüm odaklı olmayı esas almıştır.
Önümüzdeki dönemde gerek iç toplumsal, gerek bölgesel ve küresel sorunların daha da ağırlaşacağını göz önünde bulundurarak bu üçüncü yol tavrının korunması büyük bir önem ve anlam ifade etmektedir. Bu çerçevede HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik ittifakın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir.
Demokratik uzlaşı, özgür siyaset ve evrensel hukuk üçlü sac ayağına dayalı çizgi en doğru ve sonuç üretici siyasi platformdur. İlgili tüm çevreleri bu temelde duyarlı olmaya çağırıyorum.
18 haziran 2019 
İmralı Kapalı Cezaevi 
Abdullah Öcalan"

AKP, Erdoğan; 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini, HDP’nin Millet İttifakı’na verdiği destek sonucu kaybedeceğini gördüğü noktada, Abdullah Öcalan’ı devreye sokmuştur. Öcalan’ın verdiği mesaj açıktır: 23 Haziran seçiminde tarafsız kalmak! Millet İttifakı’na destek vermemek! Üçüncü yol tavrının korunması...
31 Mart’ta HDP’nin Millet İttifakı’nın kuyruğuna takılması, AKP/Erdoğan iktidarını geriletme adına Millet İttifakına destek vermesi sonucu, AKP İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin büyük şehir belediye başkanlıklarını kaybetmiş, ağır yara almıştı. Eğer HDP Millet İttifakı’na destek vermeseydi, büyük şehir belediye başkanlıklarını AKP kaybetmeyecekti.
Gelişmelerin gösterdiği bir gerçek de şu:
Abdullah Öcalan’ın siyaseti ile PKK, HDP’nin siyasetini bir ve aynı değil.
2015 Nisan ayında bitirilen ‘çözüm süreci’ sürecinde bu çok net olarak görüldü. Öcalan’ın siyasetini PKK uygulamadı. AKP/devlet Öcalan’ın dinlenilmediğini gördüğü noktada, Öcalan’ı devreden çıkardı.
4 yıl sonra açlık grevlerinin sonlandırılması için Öcalan yeniden devreye sokuldu. Açlık grevleri bitirildi.
AKP, Erdoğan Öcalan'ın HDP üzerinde, Kürt hareketi üzerinde etkisinin ne olduğunu görmek/ölçmek istiyor. 23 Haziran seçimine yönelik verdiği mesaj bunu gösterecektir.
Asrın Hukuk Bürosu gelişmeler ve Öcalan ile 18 Haziran'da yapılan görüşme hakkında yazılı bir açıklama yaptı.
Bu açıklama ile Öcalan'ın mektubunun sahte değil gerçek olduğu kesinleşmiştir.
Öcalan’ın 23 Haziran seçimine yönelik tavrına uyulup uyulmayacağını, HDP'nin tavrının ne olacağını göreceğiz.

ÖCALAN’IN MEKTUBU HAKKINDA HDP’DEN AÇIKLAMA

Abdullah Öcalan’ın 23 Haziran seçimine yönelik yaptığı ‘tarafsız kalma’ çağrısının ardından HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan – Sezai Temelli Öcalan’ın mektubu hakkında bir açıklama yayımladı.
HDP sitesine konulan açıklamada, “HDP’nin İstanbul seçimlerine yönelik seçim stratejisinde ve taktik adımlarında bir değişiklik söz konusu değildir.” "Sayın Öcalan’ın ürettiği Üçüncü Yol Stratejisinde ve çağrısında da belirtildiği gibi HDP, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki kutuplaşma siyasetinde taraf değildir" ifadeleri yer aldı. 
(https://www.hdp.org.tr/…/es-genel-baskanlarimizin-say…/13260)
Oysa Öcalan’ın mektubunda verdiği mesaj nettir:
“Önümüzdeki dönemde gerek iç toplumsal gerek bölgesel ve küresel sorunların daha da ağırlaşacağını göz önünde bulundurarak bu üçüncü yol tavrının korunması büyük bir önem ve anlam ifade etmektedir. Bu çerçevede HDP’de vücut bulan Demokratik İttifak anlayışı, güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik İttifak’ın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendine angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir.”
Öcalan, Cumhur ve Millet İttifakı’nın dışında üçüncü yol tavrının korunması, sürdürülmesi, iki ittifak arasında seçim tartışmasında taraf ve payanda olunmamasını, tarafsız kalınmasını önermektedir.
HDP ise tam tersine “Sayın Öcalan’ın açıklaması ile HDP’nin şimdiye kadar yürüttüğü siyaset birbiri ile örtüşmektedir” demektedir.
HDP açıklamasından:
7. Sayın Öcalan’ın yaptığı açıklamanın geniş siyasal perspektifi son derece nettir ve “üçüncü yol sizsiniz” demiştir. HDP’nin ‘üçüncü yol’ diye ifade ettiği demokrasi yoludur, barış yoludur. Bütün toplumsal kesimlerin demokrasi ortak paydasında buluşması yoludur.
9. İki tarihsel blok arasında taraf olmamaya ve Üçüncü Yol stratejisini kararlı ve ısrarlı bir şekilde sürdürmeye dayalı olarak HDP’nin İstanbul seçimlerine yönelik seçim stratejisinde ve taktik adımlarında bir değişiklik söz konusu değildir. 
Bir yolun gerçekten yol olabilmesi için, başkalarının gittiği yoldan ayrı, bağımsız olması gerekir. HDP’nin izlediğini iddia ettiği üçüncü yolun gerçekten yol olabilmesi için Millet İttifakı’ndan bağımsız olması, Millet İttifakı kuyruğundan ayrılması, iki ittifaka karşı da bağımsız siyaset izlemesi gerekir. HDP’nin bu konumda olmadığı, Millet İttifakı kuyruğunda yer aldığı açıktır. HDP’nin yolu üçüncü yol değil kuyrukçuluktur!
HDP bu açıklaması ile HDP’nin siyaseti ile Abdullah Öcalan’ın siyasetinin bir ve aynı olmadığı, Öcalan’ın önder kabul edilmesine rağmen dinlenilmediği tespitimizi bir kez daha onaylamıştır.

21.06.2019

 

Paylaş