“İKLİMİ DEĞİL SİSTEMİ DEĞİŞTİR!”

20 - 27 Eylül haftası, genç çevreci aktivistler tarafından bütün dünyada küresel iklim grevi haftası ilan edildi.

20 Eylül’de dünyanın çeşitli şehirlerinde milyonlarca insan iklim için sokağa çıktı. Yürüyüşler gerçekleştirdi.

Türkiye’de de Avrupa ile karşılaştırıldığında yüzbinlerin katıldığı eylemler olmasa da, çeşitli şehirlerde iklim için eylemler yapıldı. Bu eylemlerden biri de  İstanbul Kadıköy’deydi.

Fridays for Future (Geleceğimiz İçin Cumalar) İstanbul Kadıköy’de, iklim grevi için düzenlenen eyleme ağrılığını orta ve liseli gençlerin oluşturduğu binlerce kişi katıldı.

Kadıköy İskele’de binlerce kişi bir araya geldi. İklime yönelik taleplerin yer aldığı renkli pankart ve dövizler açıldı.

Basın metnini Fridays for Future  adına Atlas Sarrafoğlu okudu. Sarrafoğlu üçüncüsünü düzenledikleri küresel iklim grevine  yetişkinlerin de katıldığını belirterek "Artık hem büyükler hem küçükler iklim grevlerine başlıyoruz" dedi. Türkiye'de 15 Mart'ta düzenlenen ilk iklim grevinde yetişkinlerin yalnız izleyici olarak bulunduğunu söyleyen Sarrafoğlu, "Şimdi bu grevin bir parçasısınız, ona göre hareket etmelisiniz. Artık kavga etmeyi bitirmelisiniz. Artık birbirinizi suçlamamalısınız. Artık bir araya gelmelisiniz. Ve en önemlisi artık biz çocukları dinlemelisiniz. Kurtaracak bir gezegenimiz var" diye konuştu.

Okula gitmemek için grev yapmadıklarını belirten Sarrafoğlu, "Bunu okula gitmemek için yapsaydık pazartesi sendromu yaşamamak için pazartesi yapardık. Hepiniz öğrenci olmuşsunuzdur. Biliyorsunuzdur ki okula gitmek için en iyi gün cumadır fakat en kötüsü ise pazartesidir" dedi.

"Gezegenimiz yanıyor, birçok şehir sular altında kalıyor, buzullar yok oluyor, kuzey kutbundaki ormanlar alev alev" diyen Sarrafoğlu, insanların iklim değişikliği sebebiyle evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve yaşam şansının gittikçe azaldığını vurguladı.

Basın metninin okunmasının ardından binlerce kişi yürüyüşe geçti. Altıyol, Kuşdili Caddesi üzerinden kitle Yoğurtçu Parkına ulaştı.

Ağırlığını gençlerin oluşturduğu kitle yürüyüş sırasında, “Şirketleri değil gezegeni kurtar!, İklimi değil sistemi değiştir!, Güneşi rüzgar bize yeter!, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0, sıfır, sıfır karbon!, İklim için adalet!” sloganları attı.

Dinmeyen yağmura rağmen, coşkulu renkli bir yürüyüş yapıldı.

İklim değişikliğinin temelinde kapitalizmin doğayı azami kâr uğruna hoyratça talanı vardır.

İklim değişikliğinin nedeni bellidir: Kapitalizm!

Neden belli ise çözüm de bellidir: kapitalizmi yok etmek!

Doğa ile uyumlu bir yaşam ancak sosyalizmde mümkündür.

İklim için de tek yol sosyalizm!

20 Eylül 2019

Paylaş