İDAM CEZASINA HAYIR!

Bir idam tartışmasıdır yürüyor.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra, AKP ve MHP –daha doğrusu Bahçeli MHP’si- tabanı idam cezası istiyor. 15 Temmuz’dan sonra yapılan gösterilerde, eylemlerde, darbenin yıldönümünde ‘İdam İsteriz’ sloganları yükseliyor.
Erdoğan “demokrasilerde halkın isteğine kulak kapatılamaz”, “parlamento karar alırsa imzalarım” diyerek bu talebe sahip çıkıyor. 
İdam cezası için Anayasa’nın değiştirilmesi gerekiyor.

Anayasa referandumu için Mecliste 330 oy gerekir. Referanduma gitmeden 367 oyla yasanın Meclisten çıkması, CHP’nin destek vermesi durumunda mümkün. CHP bu konuda destek vermez. Mecliste 367 oy çıkmaz.  Fakat 330 oy çıkabilir. AKP, Bahçeli MHP’si birlikte hareket ediyor.   MHP idam cezasının getirilmesi için bastırıyor. AKP tam karar vermiş durumda değil. İdam cezasını getirmeleri, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin tamamen kopmasını göze almaları, sizin söyleminiz bizim için sıfırdır anlamına geliyor. Göze alabilirler mi? Alabilirler.  AB ile yapılan görüşmelere bağlı olarak idam cezasının getirilip, getirilmeyeceği konusunda karar verilecektir.

Fettullahçı darbe sanıkları için istenen idam cezasının geriye dönük işlemesi, uluslararası hukuk açısından mümkün değil. Yani idam cezasını öngören bir yasa da halkın bir bölümünün darbecilere istediği idam talebini karşılamaz. Kılıfına tabii ki uydurabilirler.

İdam cezasının bir başka tehlikesi de var. İdam cezası getirilirse, kendilerine de dönebilir. İdam, Türkiye’de siyasilere karşı kullanılmış bir cezadır. Yarın öbür gün Erdoğan iktidardan düşerse, idam cezası Erdoğan’a karşı da uygulanabilir.  Bu nedenle halkın gazını almak için blöfte olabilir.  

Fettullahçı darbeciler için istense de idam cezasına karşıyız. Kaldı ki idam cezasının getirilmesi durumunda, idam cezası komünistler, devrimciler başta olmak üzere herkes için uygulanacaktır.
Gerekçe ne olursa olsun, idam cezasının yeniden gündeme getirilmesine karşı çıkmalıyız.
İdam cezası, suç ne olursa olsun, suçun karşılığı olarak savunulacak/verilecek bir ceza türü değildir.
İdam cezası, savaş halleri dışında ceza olarak savunulamaz/uygulanamaz!

18 Temmuz 2017

Paylaş