HÜKÜMETTEN ÇİFTE STANDART: FİĞEN YÜKSEKDAĞ’IN VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ!

HDP Eş Genel Başkanı, Van Milletvekili Figen Yüksekdağ’ın vekilliği, Başbakanlık tezkeresinin Meclis Genel Kurulu’nda okunmasıyla düşürüldü. 
Figen Yüksekdağ hakkında “terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla eski Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2013 yılı Kasım ayında verilen 10 ay hapis cezası, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından 22 Eylül 2016 tarihinde onaylandı. 
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin imzasını taşıyan, 8 Şubat tarihli tezkerenin Meclis genel Kurulu’nda okunmasıyla, Yüksekdağ’ın vekilliği düşmüş oldu.
Anayasa’nın 76. Ve 84. maddesine göre, milletvekili seçilmeye engel bir suça ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı Meclis Genel Kurulunda okunan üyenin milletvekilliği, oylamaya gerek kalmaksızın düşmüş oluyor.
Figen Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesi siyasi bir edimdir. AKP hükümetinin HDP’yi bir bütün olarak baskı altına alma siyasetinin ürünüdür.

Fezlekeler konusunda uygulama (DEP’li vekillerin tutuklanması hariç) bugüne kadar şöyleydi: Her yasama döneminde vekiller hakkında fezlekeler düzenleniyordu. Fezlekeler ilgili yerlere iletiliyor, fakat Meclis’te  gündeme alınmıyor, yasama döneminin sonuna bırakılıyordu.

Bu uygulama hükümetin görüşmeler yoluyla Kürt sorununu çözme siyasetini bir kenara bırakıp, içeride ve dışarıda savaş siyasetine geçmesiyle terk edildi. HDP hedef tahtasına konuldu. Başta Eşbaşkanlar olmak üzere, seçilmiş vekiller tutuklandı. Binlerce HDP yöneticisi, üyesi gözaltına alındı, tutuklandı. 

Milletvekili seçilmeden önce aldığı bir ceza nedeniyle, seçilmiş bir vekilin vekilliğinin düşürülmesi anti demokratik bir uygulamadır. Vekili seçen halkın iradesinin yok sayılmasıdır. Bu uygulama aynı zamanda AKP hükümetinin çifte standartçılığına da bir örnektir. Söz konusu HDP’li vekiller olunca, bugün onlar hakkında düzenlenen fezlekeler yasama döneminin sonuna bırakılmıyor, meclis gündemine getiriliyor.
Demokratik siyaset yürüten HDP üzerinde faşist terör uygulanıyor. 

Tahliye edildikten iki gün sonra Şırnak vekili Ferhat Encü tekrar tutuklandı. 21 gün önce tahliye edilen Amed vekili İdris Baluken tekrar tutuklandı. 
Baskılar, terör amacına ulaşamayacak, son sözü direnenler söyleyecek!

T.C devleti halklar hapishanesi bir devlettir. Halkların eşit, özgür bir şekilde yaşaması için sömürgeci, faşist devletin işçi sınıfı önderliğinde demokratik halk devrimiyle yıkılması mutlak zorunluluktur.  

Sömürgecilik, faşizm, sermayenin iktidarı yıkılmadan gerçek barış, özgürlük, eşitlik gelmeyecektir.

Bunun için diyoruz ki:

Faşizme ölüm tek yol devrim!

HDP üzerindeki baskılara son!

21.02.2017

 

Paylaş