HİLTONSA İŞÇİLERİ GREVDE

Hak-İş’e bağlı Oleyis Sendikası’nın örgütlü olduğu HiltonSa otelinde Toplu İş Sözleşmesi sürecinin tıkanması sebebiyle işçiler greve çıktılar. Biz de Yeni İşçi Dünyası olarak grevin 3. Gününde işçileri ziyaret ettik.

Ziyaretimizde, sendikanın toplu sözleşme görüşmeleri sürecinde ücretler, ikramiyeler ve sosyal yardımlar konusunda iyileştirmeye gidilmesi talebine karşı,  HiltonSa patronunun uzlaşmaz bir tutum sergilemesi sonucu,  görüşmelerden sonuç alınamayınca süreç arabulucuya taşınıyor. Buradan da sonuç çıkmayınca işçilerin çoğunluk oyu ile grev kararı alınarak, işçiler grev ilanını  otel girişine asarak greve başlıyor. Şu anda sendikalı 100 işçiden 95’i greve katılmış durumda.

Görüştüğümüz işçiler isteklerinin çok fazla bir şey olmadığını ifade ettiler. Çoğunluk işçinin asgari ücretle çalıştığını, 7. Aydan itibaren vergi dilimi uygulamasından ötürü ücretlerinin asgari ücretin de altına düştüğünü, bu şekilde geçinmekte zorlandıklarını ve bu sebepten ücret artışı talep ettiklerini ifade ettiler.

Sendika yöneticileri de greve çıkmanın en son karar olduğunu, isteklerinin bu sorunu masada çözmek olduğunu ama patronun buna yanaşmaması sebebiyle grev kararı almaya adeta mecbur kaldıklarını ifade ettiler. Ücret artışı, yılda 4 maaş ikramiye ve bayram ikramiyeleri gibi talepleri olduğunu, bunların karşılanamayacak talepler olmadığını ama patronun işçiler nasıl olsa greve çıkmaya cesaret edemez düşüncesi ile işi bilerek yokuşa sürdüklerini söylediler. Grevin bir gün, bir ay hatta bir yıl sürebileceğini söyleyen işçiler, Biz sonuna kadar, haklarımızı alana kadar burada direnmeye devam edeceğiz dediler. Daha sonra işçiler fotoğraf çekmemiz için bir araya geldi. “Direne direne kazanacağız” sloganı atan işçiler ile bir süre daha sohbet ettikten sonra oradan ayrıldık. Yeni İşçi Dünyası gazetemizi bıraktık.

Zafer direnen işçilerin olacak!

27.07.2019

Yeni İşçi Dünyası/Adana

Paylaş